Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1,9 mln podpisów pod antyaborcyjną Europejską Inicjatywą Obywatelską

0
Podziel się:

1,9 mln podpisów obywateli wszystkich państw unijnych zostało zebranych pod
Europejską Inicjatywą Obywatelską "Jeden z nas", której celem jest zaprzestanie dotowania przez UE
organizacji proaborcyjnych oraz badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów.

1,9 mln podpisów obywateli wszystkich państw unijnych zostało zebranych pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Jeden z nas", której celem jest zaprzestanie dotowania przez UE organizacji proaborcyjnych oraz badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów.

Zgodnie z traktatem lizbońskim grupa przynajmniej siedmiu obywateli z różnych krajów UE może zgłosić projekt zmian w prawie europejskim. Aby był on rozpatrzony przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski, konieczne jest zebranie pod nim co najmniej jednego miliona podpisów pełnoletnich obywateli z przynajmniej siedmiu krajów Wspólnoty. "Jeden z nas" to jedna z pierwszych dopuszczonych przez KE inicjatyw obywatelskich, zarejestrowana w maju 2012 r.

"Chcemy by Europa, do której wnosimy nasz wkład była inna niż obecnie, bo w centrum Europy musi stać godność ludzka, musi stać człowiek" - mówił w sobotę na konferencji prasowej w Krakowie główny inicjator Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Jeden z nas" włoski europoseł Carlo Cassini, b. sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life.

Jak zaznaczył, "Jeden z nas" jest inicjatywą, która zebrała najwięcej podpisów spośród wszystkich dotychczas zgłoszonych EIO i rozwinęła się we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej, a w 20 z nich zdołała przekroczyć limit ilości podpisów ustalony w traktacie lizbońskim. Największą liczbę głosów zebrano we Włoszech i w Polsce. Przewiduje się, że wysłuchanie inicjatywy przed KE nastąpi na wiosnę przyszłego roku.

Cassini zaznaczył, że inicjatywa "Jeden z nas" rozrosła się w ogólnoeuropejski ruch o charakterze ekumenicznym, który zrzesza nie tylko członków Kościoła katolickiego, ale także przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich oraz osoby, które są z dala od religii.

"Wszystko to kręci się wokół tej największej wartości, jakim jest życie człowieka od momentu poczęcia" - mówił włoski eurodeputowany - "Tworzymy zjednoczenie europejskie w imię wartości życia, jak nas prosił papież Jan Paweł II, największy obrońca życia, którego encyklika +Evangelium Vitae+ jest dla nas najważniejszym podręcznikiem" - zaznaczył.

Koordynator polskiego komitetu narodowego inicjatywy Jakub Bałtroszewicz wyjaśnił, że jej celem jest doprowadzenie do tego, aby Unia Europejska zaprzestała finansowania z publicznych pieniędzy UE prywatnych instytucji, które wykorzystują te pieniądze na programy aborcyjne w krajach trzeciego świata, a także zablokowała finansowanie instytucji badawczych, które działają również na terenie UE, a które wykorzystują pieniądze na badania i eksperymentowanie na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego.

Autorzy inicjatywy odwołują się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z października 2011 r. (Bruestle vs. Greenpeace), który dokonując wykładni europejskiej dyrektywy dot. ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych orzekł, że embrionem ludzkim jest "każda ludzka komórka jajowa, począwszy od stadium jej zapłodnienia, każda niezapłodniona ludzka komórka jajowa, w którą wszczepiono jądro komórkowe pochodzące z dojrzałej komórki ludzkiej oraz każda niezapłodniona ludzka komórka jajowa, która została pobudzona do podziału i dalszego rozwoju w drodze partenogenezy".

Przedstawiciele inicjatywy szacują, że w ramach programów zdrowotnych finansowanych ze środków UE tylko w krajach afrykańskich wykonywanych jest około 170 tys. aborcji rocznie.

Przedstawieniu dotychczasowych dokonań inicjatywy "Jeden z nas" oraz opracowaniu planów działań na przyszłość poświęcony jest I Europejski Kongres Pro-Life, który trwa w Krakowie. Jednym z jego ustaleń jest zamiar stworzenia na bazie inicjatywy "Jeden z nas" "ogólnoeuropejskiej federacji obrony życia od poczęcia".

"Chcemy stworzyć w Europie mądry ruch obrony życia, który będzie otwarty, który będzie w stanie merytorycznie rozmawiać, przedstawiać i bronić swoich argumentów" - wyjaśnił Cassini. (PAP)

rgr/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)