Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1 grudnia Kościoły stają się oficjalnymi partnerami dialogu z UE

0
Podziel się:

Dzięki Traktatowi Lizbońskiemu Kościoły i związki wyznaniowe będą mogły
wzmocnić dialog z Komisją Europejską, Radą i Parlamentem, co pozwoli im efektywniej uczestniczyć w
europejskim życiu politycznym - podkreśla Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)
skupiająca 24 biskupów państw członkowskich UE.

Dzięki Traktatowi Lizbońskiemu Kościoły i związki wyznaniowe będą mogły wzmocnić dialog z Komisją Europejską, Radą i Parlamentem, co pozwoli im efektywniej uczestniczyć w europejskim życiu politycznym - podkreśla Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) skupiająca 24 biskupów państw członkowskich UE.

Komunikat wydany we wtorek przez COMECE przekazało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. KEP podkreśliła, że Traktat z Lizbony, który wszedł w życie 1 grudnia, wprowadza do prawa pierwotnego Unii Europejskiej artykuł 17, który ma duże znaczenie dla Kościołów.

W komunikacie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej biskupi cytują art. 17 Traktatu Lizbońskiego. "Unia szanuje status przyznany na mocy prawa krajowego Kościołom i stowarzyszeniom lub wspólnotom religijnym w państwach członkowskich i nie narusza tego statusu". Podkreśla się w nim również, że "Unia szanuje również status organizacji światopoglądowych i niewyznaniowych przyznany im na mocy prawa krajowego. Uznając tożsamość i szczególny wkład tych Kościołów i organizacji, Unia prowadzi z nimi otwarty, przejrzysty i regularny dialog".

Biskupi z Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej mają nadzieję, że dzięki temu zapisowi "Kościoły zostaną włączone do krytycznego i konstruktywnego dialogu z europejskimi decydentami politycznymi. Inspiracją do takiej postawy jest Katolicka Nauka Społeczna".

COMECE zapowiada też, że wraz z partnerami ekumenicznymi (Konferencja Kościołów Europejskich) przedstawi wkrótce konkretne propozycje Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w sprawie sposobów rozwoju dialogu instytucji europejskich z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) składa się z 24 biskupów, delegowanych przez Konferencje Episkopatów państw Unii Europejskiej. Posiada stały sekretariat w Brukseli.

Decyzja o powołaniu Komisji zapadła tuż przed pierwszymi powszechnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - wiosną 1979 roku. Została powołana do życia 3 marca 1980 roku. Zastąpiła Katolicki Europejski Serwis Informacyjny (SIPECA, 1976 - 1980).

Dotychczasowa działalność COMECE polega na wymianie doświadczeń duszpasterskich pomiędzy Konferencjami Biskupów krajów Unii Europejskiej, dialogu z instytucjami Unii Europejskiej na temat kształtu prawodawstwa europejskiego, praw człowieka itd. Komisja także monitoruje i analizuje procesy polityczne w Unii Europejskiej z punktu widzenia Kościoła.(PAP)

skz/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)