Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 19:52

1 mld zł kredytu z EBI na budowę metra w stolicy

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformował w środę, że udziela wsparcia w wysokości 1 mld zł (ok. 238 mln euro) na budowę centralnego odcinka drugiej nitki warszawskiego metra.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformował w środę, że udziela wsparcia w wysokości 1 mld zł (ok. 238 mln euro) na budowę centralnego odcinka drugiej nitki warszawskiego metra.

"To już kolejny kredyt EBI na rozwój zrównoważonego transportu publicznego w stolicy Polski - jednego z bardziej zatłoczonych miast w Europie" - napisano w komunikacie banku. Przypomniano, że w ubiegłym roku EBI udzielił już kredytu na zakup nowoczesnego i energooszczędnego taboru dla metra warszawskiego.

"EBI wspiera także rozbudowę istniejącej zajezdni metra na Kabatach, która ma pomieścić dodatkowy tabor przewidziany do obsługi nowej linii. W ramach projektu zostaną zainstalowane także nowoczesne systemy telekomunikacji, poboru opłat oraz sterowania ruchem pociągów. Realizacja projektu już się rozpoczęła i ma zostać zakończona w 2014/2015 roku" - wskazano.

W komunikacie podkreślono, że budowa nowej linii metra w Warszawie jest zgodna z polityką kredytową EBI w zakresie ochrony środowiska, ponieważ projekt ten zmniejszy zanieczyszczenie powietrza, a w dłuższym okresie obniży poziom hałasu pochodzący z transportu.

Zgodnie z komunikatem EBI jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 27 państw członkowskich UE. Głównym zadaniem EBI jest wspieranie integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójności ekonomicznej i społecznej w krajach członkowskich UE poprzez finansowanie solidnych inwestycji.(PAP)

mmu/ je/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz