Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

0
Podziel się:

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Na
świecie osób starszych przybywa coraz szybciej. W Polsce jest ich ponad 6 mln; na świecie - 500
mln. Do 2020 roku będzie ich miliard.

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Na świecie osób starszych przybywa coraz szybciej. W Polsce jest ich ponad 6 mln; na świecie - 500 mln. Do 2020 roku będzie ich miliard.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o problemach ludzi starszych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za początek starości uznaje 60. rok życia. Wyróżnia w niej trzy etapy: wiek podeszły (od 60. do 75. roku życia), wiek starczy (od 75. do 90. roku) i wiek sędziwy (powyżej 90. roku życia).

Do najważniejszych problemów ludzi starszych można zaliczyć samotność, chorobę, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. W Polsce żyje obecnie ponad 6 mln osób starszych, wiele z nich jest niesamodzielnych. Demografowie podkreślają, że osób starszych będzie coraz więcej. Stąd potrzeba stworzenia dla nich systemu świadczeń opiekuńczych, zapewnienia im dostępu do kultury i udziału w życiu społecznym.

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiada, że zamierza powołać zespół ds. osób starszych; ma on opracować propozycje rozwiązań prawnych, dzięki którym niemożliwa byłaby dyskryminacja ze względu na wiek. Powstał także specjalny zespół ekspertów, który opracował projekt świadczenia opiekuńczego dla osób starszych. Miałoby ono obowiązywać od 2020 roku.

W 1950 roku na całym świecie żyło około 200 milionów osób w wieku powyżej 60 lat, dziś jest ich 500 milionów. Do 2020 roku zaś liczba seniorów wyniesie miliard, a pięć lat później będzie to już 1,2 miliarda ludzi. W 2020 roku średnia długość życia wyniesie 73 lata.(PAP)

dom/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)