Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1 stycznia rozpocznie działalność Narodowy Instytut Dziedzictwa

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2011 roku w miejsce Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji
Zabytków zostanie utworzony Narodowy Instytut Dziedzictwa. "Ta trochę ukryta instytucja przejdzie
poważną reformę" - powiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Od 1 stycznia 2011 roku w miejsce Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków zostanie utworzony Narodowy Instytut Dziedzictwa. "Ta trochę ukryta instytucja przejdzie poważną reformę" - powiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków zajmuje się m.in. prowadzeniem dokumentacji dziedzictwa kulturowego, monitorowaniem stanu zabytków i ich wartości oraz archiwizowaniem zbiorów dokumentów związanych z ochroną zabytków.

Nowy Instytut będzie posiadał poszerzone kompetencje, ma poprawić się też jego sytuacja finansowa.

"Chcę, aby Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, który do tej pory był instytucją paranaukową, trochę ukrytą, schowaną, przeszedł poważną reformę i stał się narodowym instytutem" - opowiadał Zdrojewski.

W opinii ministra najważniejsze jest to, że Narodowy Instytut Dziedzictwa stanie się kolejnym Centrum Kompetencji do realizacji Wieloletniego Programu Rządowego "Kultura+" w zakresie digitalizacji. Realizacją tego zadania zajmują się już Narodowy Instytut Audiowizualny, Biblioteka Narodowa oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Jak poinformował resort w piątek na swoich stronach internetowych najnowszym projektem Narodowego Archiwum Cyfrowego we współpracy z Polskim Radiem S.A. i amerykańskim Radio Free Europe and Radio Liberty Inc. (RFE/RL Inc.) jest digitalizacja ponad 20 tysięcy taśm zawierających nagrania Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa.

RFE/RL Inc., które dysponuje prawami autorskimi do programów, udzieliło zgody na digitalizację i umieszczenie nagrań na portalu internetowym prowadzonym przez Polskie Radio. Narodowe Archiwum Cyfrowe bezpłatnie otrzyma od Polskiego Radia S.A. wszystkie wykonane kopie cyfrowe nagrań. Ma to pozwolić na utworzenie unikalnego archiwum cyfrowego, które zapewni stały dostęp wszystkim zainteresowanym do nagrań Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Taśmy pochodzące z lat 1952-1994 to łącznie ponad 6100 godzin unikatowych nagrań, związanych z najważniejszymi wydarzeniami z okresu PRL oraz życia powojennej emigracji. Zawierają komentarze, felietony i wywiady odnoszące się do najistotniejszych dla kraju wydarzeń oraz osób odgrywających kluczowe role w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym w drugiej połowie XX wieku.

Na zbiór taśm składają się nagrania audycji, w których gościli uczestnicy wydarzeń z lat 1914 - 1945, m.in. gen. Władysław Anders, gen. Tadeusz Bór - Komorowski, gen. Kazimierz Sosnkowski, gen. Marian Kukiel, gen. Józef Haller, gen. Felicjan Sławoj - Składkowski, gen. Stanisław Maczek oraz Stanisław Mikołajczyk. Na taśmach utrwalono również wypowiedzi wybitnych przedstawicieli współczesnej literatury polskiej - m.in..: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Jerzego Kosińskiego, Sławomira Mrożka, Jerzego Giedroycia, Marka Hłaski oraz Leopolda Tyrmanda i muzyki - m.in. Artura Rubinsteina, Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)