Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

1 września Amerykanie przejmą od Polaków misję Air Policing

0
Podziel się:

Polski Kontyngent Wojskowy "Orlik 3", który od czterech miesięcy ochraniał
przestrzeń Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji Air Policing kończy działanie. Obowiązki polskich
MIG-29 przejmą w środę amerykańskie F-15.

Polski Kontyngent Wojskowy "Orlik 3", który od czterech miesięcy ochraniał przestrzeń Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji Air Policing kończy działanie. Obowiązki polskich MIG-29 przejmą w środę amerykańskie F-15.

Jak poinformował rzecznik kontyngentu kpt. Tomasz Korytowski przekazanie "symbolicznego klucza do nieba państw bałtyckich" odbędzie się pierwszego września w Bazie Litewskich Sił Powietrznych w Siauliai (Szawle).

Loty patrolowe - w nazewnictwie NATO Air Policing - nad Estonią, Litwą i Łotwą, pełnią rotacyjnie samoloty innych państw Sojuszu, ponieważ państwa bałtyckie nie posiadają lotnictwa bojowego. Loty te odbywają się od 2004 r.; miały być rozwiązaniem tymczasowym. W 2007 roku zdecydowano o przedłużeniu ich do 2011 r.

Polacy przejęli misję 30 kwietnia od Francuzów. Pełnili dyżury w systemie 24-godzinowym przez siedem dni w tygodniu; w pogotowiu były zawsze dwa z czterech samolotów MiG-29.

W skład kontyngentu wchodzili piloci, specjaliści technicznej obsługi samolotów, nawigacji, meteorologii i łączności - w sumie ok. stu osób. Do zadań lotników należało m.in. patrolowanie przestrzeni powietrznej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych. MIG-i stacjonują na co dzień w 1. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Polacy uczestniczyli w misji Air Policing po raz trzeci. Wcześniej brali w niej udział w 2006 r. i w 2008 r. Kontyngentem dowodzili kolejno - ppłk Robert Cierniak i ppłk Mariusz Biajgo; "Orlikiem 3" kierował ppłk Robert Kozak.

Amerykanie także po raz trzeci wezmą odpowiedzialność za nadzór nieba w państwach bałtyckich. Żołnierze i samoloty wyznaczone do dyżuru na co dzień stacjonują w Bazie Lotniczej Królewskich Sił Powietrznych w Lakenheath w pobliżu Suffolk w Anglii i należą do 48. Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego (ang. 48th Fighter Wing). (PAP)

ktl/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)