Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

200-lecie Uniwersytetu we Wrocławiu z udziałem prezydentów Polski i Niemiec

0
Podziel się:

Z udziałem prezydentów Polski i Niemiec - Bronisława Komorowskiego i
Christiana Wulffa - rozpoczęły się we wtorek uroczystości jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu we
Wrocław. Prezydent Ukrainy Wiktora Janukowicza spóźni się z powodu mgły na wrocławskim lotnisku.

Z udziałem prezydentów Polski i Niemiec - Bronisława Komorowskiego i Christiana Wulffa - rozpoczęły się we wtorek uroczystości jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu we Wrocław. Prezydent Ukrainy Wiktora Janukowicza spóźni się z powodu mgły na wrocławskim lotnisku.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Marek Bojarski witając gości podkreślił, że Uniwersytet jest miejscem dialogu, a obecność prezydentów potwierdza to, że "w murach akademii rodzi się owocny dialog".

Podczas uroczystości w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaplanowano wystąpienia głów państw. W trackie uroczystości zostaną nadane dwa doktoraty honorowe Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżnieni zostaną niemiecki historyk prof. Norbert Conrads oraz prawnik prof. Leszek Kubicki.

Wręczone zostaną również statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Otrzymają je: Olga Krzyżanowska - lekarz, działaczka społeczna i polityk (UD, UW, UP), członkini rady Fundacji Batorego, prezes Stowarzyszenia Pamięci Narodowej; oraz Wolfgang Thierse - polityk SPD, wiceprzewodniczący Bundestagu (w latach 1998-2005 przewodniczący).

Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest m.in. za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Pomysłodawcami ustanowienia nagrody byli prezydent Wrocławia i rektor wrocławskiej uczelni. Jej laureatami w latach ubiegłych zostali m.in. Tadeusz Różewicz, Helmut Kohl, Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski.

W ramach uroczystości zaplanowano również koncert jubileuszowy. Chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" wraz z muzykami z orkiestr Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze oraz wrocławskiej Akademii Muzycznej wykonają fragmenty Mszy koronacyjnej C-dur Mozarta i Uwerturę akademicką e-moll Brahmsa.

Odbędzie się również międzynarodowe, dwudniowe, kolokwium pt. "Między wiedzą a władzą. Uniwersytet wobec przekształceń państwa".

Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu we Wrocławiu związany jest z rozkazem gabinetowym króla Fryderyka Wilhelma III z dnia 3 sierpnia 1811 r., na mocy którego połączono Akademię Leopoldyńską, składającą się z dwóch wydziałów: teologii katolickiej i filozofii, z założonym w 1506 r. Uniwersytetem we Frankfurcie nad Odrą, zwanym Viadriną. Nowa uczelnia miała pięć wydziałów. Największym był wydział filozofii, który obejmował zarówno nauki humanistyczne, jak i przyrodnicze.

Wydarzenie z 1811 r. uważa się za moment utworzenia pruskiego uniwersytetu państwowego. Ta data, obok roku 1702, kiedy to z inicjatywy zakonu jezuitów powołana została Akademia Leopoldyńska, oraz roku 1945, kiedy uczelnia wznowiła działalność po wojnie, jest jedną z przełomowych w historii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po uroczystościach jubileuszowych prezydenci, już z udziałem Janukowicza, mają wziąć udział w rozmowach trójstronnych we wrocławskim Ratuszu. Mają rozmawiać m.in. o umowie stowarzyszeniowej Ukraina-UE, której parafowanie w tym roku nie jest przesądzone. Według informacji PAP zbliżonych do otoczenia prezydenta, nie jest wykluczone, że dojdzie także do spotkania w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy.

Wcześniej prezydenci Polski i Niemiec złożyli kwiaty pod pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich.(PAP)

pdo/ umw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)