Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

200 koncertów chopinowskich w regionie kujawsko-pomorskim

0
Podziel się

W 200 miejscach regionu kujawsko-pomorskiego zabrzmi jednocześnie 1 marca
muzyka Fryderyka Chopina, któremu Sejm poświęcił rok 2010. Rozpisany na cały rok program koncertów,
wystaw i spotkań w regionie rozpocznie się w piątek, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, gdzie
kompozytor dwukrotnie spędzał wakacje i skąd odbywał wiele wycieczek po Ziemi Dobrzyńskiej i
Chełmińskiej.

bEgjZhqZ

W 200 miejscach regionu kujawsko-pomorskiego zabrzmi jednocześnie 1 marca muzyka Fryderyka Chopina, któremu Sejm poświęcił rok 2010. Rozpisany na cały rok program koncertów, wystaw i spotkań w regionie rozpocznie się w piątek, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, gdzie kompozytor dwukrotnie spędzał wakacje i skąd odbywał wiele wycieczek po Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej.

"Wiele lat temu krajobrazy naszych ziem zainspirowały młodego Fryderyka Chopina do napisania kilku młodzieńczych kompozycji, których motywy powtarzają się w dojrzałej twórczości genialnego romantyka. Wierzę, że i tym razem dzieła mistrza i duch tych miejsc zabrzmią wspólnie, przenikając się i uzupełniając" - powiedział w czwartek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Rok Chopinowski zainauguruje I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 w wykonaniu Joanny Brzezińskiej-Maurer z kwartetem smyczkowym Fryderyk Chopin Quartet. W swoim dorobku pedagogiczno-artystycznym pianistka może poszczycić się pracą na stanowisku profesora fortepianu w Conservatoire Populaire de Geneve (Szwajcaria).

bEgjZhrb

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Daniela Pacha "Bajkowa Szafarnia", która łączyć będzie niezwykłe obrazy ze wspomnieniami młodego Chopina z pobytu w Szafarni. Podczas koncertu odbędzie się również premiera jednego z dwóch, zakupionych dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, fortepianów Steinway und Sons.

W kalendarzu wydarzeń towarzyszących obchodom w regionie kujawsko-pomorskim znalazło się około 40 koncertów, konferencji, spektakli, festiwali i widowisk. Jednym z najważniejszych będzie projekt "200 na 200", w którym w dniu 1 marca (uznawanym za dzień narodzin kompozytora) w symultanicznym koncercie utwory mistrza zabrzmią jednocześnie w co najmniej dwustu miejscach województwa w wykonaniu młodych pianistów - uczniów i studentów kierunków muzycznych.

Także 1 marca w budapeszteńskim Pałacu Sztuk dzieła Chopina zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy. Występ ten uświetni reaktywację węgierskiego Towarzystwa Chopinowskiego.

Filharmonia Pomorska, podobnie jak Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaprezentuje chopinowskie aranżacje również w województwie, goszcząc m.in. wybitnego pianistę Hopkins Symphony Orchestra Briana Ganza (29 stycznia), laureata VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w roku 1970 Garricka Ohlssona (5 marca) oraz zdobywcę II nagrody na tym konkursie w roku 1990, Kevina Kelnera (12 lutego).

bEgjZhrh

Alternatywą dla wiernych wykonań dzieł "poety fortepianu" będzie projekt "Chopin na jazzowo", przygotowany przez Stowarzyszenie Jazzowe "ELjazz". Pierwsze na świecie wykonanie muzyki Fryderyka Chopina w aranżacjach big-bandowych odbędzie się 20 czerwca w Pałacu w Lubostroniu. Województwo kujawsko-pomorskie proponuje także turystyczną wędrówkę szlakiem "poety fortepianu" - trasy podróżne oparte o miejsca związane z życiem kompozytora w regionie.

Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Chopinowskiego w województwie kujawsko-pomorskim będzie koncert galowy, który odbędzie się 20 kwietnia w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Galę uświetni koncert Rafała Blechacza, pochodzącego z Nakła zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego, uważanego obecnie za najlepszego polskiego pianistę.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego na przedsięwzięcia kulturalne, związane z życiem i twórczością wirtuoza przeznaczył dwa miliony złotych. Połowa tej kwoty pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, druga jej cześć - z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. (PAP)

olz/ ls/ jra/

bEgjZhrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)