Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 11:11

200 mln zł kredytu od EBI dla PKP Cargo na modernizacje taboru

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 200 mln zł dla PKP Cargo S.A. na modernizację taboru kolejowego w Polsce. Zakup nowego taboru kolejowego jest częścią programu inwestycyjnego spółki na najbliższe trzy lata.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 200 mln zł dla PKP Cargo S.A. na modernizację taboru kolejowego w Polsce. Zakup nowego taboru kolejowego jest częścią programu inwestycyjnego spółki na najbliższe trzy lata.

Jak poinformował EBI w środowym komunikacie dzięki oferowanym przez Bank konkurencyjnym warunkom finansowania, PKP Cargo będzie mogło skorzystać z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu.

"Celem EBI jest między innymi promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku naturalnemu usług transportowych. Nowy i zmodernizowany tabor kolejowy podniesie poziom jakości usług przewozu towarów koleją w Polsce" - podkreślił bank Unii Europejskiej.

Nowoczesna flota umożliwi także bardziej efektywną eksploatację, zmniejszy koszty utrzymania i obniży zużycie energii. Powinno to przyczynić się do rezygnowania z innych, bardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego, środków transportu na rzecz kolei - zaznaczył EBI.

Uzasadnił, że dzięki częstszemu wykorzystaniu kolei do przewozu towarów, zwiększy się także ogólny poziom bezpieczeństwa transportu, a koszty eksploatacji pojazdów drogowych ulegną zmniejszeniu. Tabor zakupiony za kredyt EBI zastąpi przestarzałą flotę, a zmodernizowane lokomotywy spalinowe będą zużywać mniej paliwa i oleju oraz wytwarzać mniej hałasu i szkodliwych dla środowiska drgań.

PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej.

EBI współfinansuje inwestycje kolejowe w Polsce od 23 lat, wspierając usprawnienia zarówno w zakresie infrastruktury, jak i taboru kolejowego.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE.

EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej - zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw czy zwiększanie innowacyjności i spójności.(PAP)

stk/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz