Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

206 polskich organizacji i instytucji uczestniczyło w Programie Kultura

0
Podziel się:

206 organizacji i instytucji kulturalnych w Polsce uczestniczyło w 200
programach międzynarodowych dofinansowanych na kwotę około 66 mln euro w Programie Kultura Komisji
Europejskiej, realizowanym w latach 2007-2013 - poinformowano w środę podczas podsumowania
programu.

206 organizacji i instytucji kulturalnych w Polsce uczestniczyło w 200 programach międzynarodowych dofinansowanych na kwotę około 66 mln euro w Programie Kultura Komisji Europejskiej, realizowanym w latach 2007-2013 - poinformowano w środę podczas podsumowania programu.

"Ideą Programu Kultura było wzmocnienie europejskiej przestrzeni kulturowej poprzez rozwijanie współpracy między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kulturalnymi w Europie" - przypomniała koordynatorka Punktu Kontaktowego ds. Kultury podczas konferencji w Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie Anna Hieropolitańska.

O granty mogły ubiegać się zarówno organizacje pozarządowe, jak i instytucje publiczne, takie jak: teatry, muzea, galerie sztuki, orkiestry, zespoły artystyczne, centra kultury i sztuki, ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje, wydawnictwa.

Dotyczył on takich dziedzin jak sztuki performatywne (taniec, teatr, muzyka), sztuki wizualne, dziedzictwo kulturowe, projektowanie, design, sztuki użytkowe, architektura, literatura, książki i czytelnictwo, multimedia i nowe technologie, projekty interdyscyplinarne.

W realizowanych projektach organizacje lub instytucje mogły być liderem lub współorganizatorem. Wśród 200 projektów z udziałem polskich instytucji lub organizacji, 36 miało polskiego lidera. Wśród polskich operatorów kulturalnych biorących udział w programie największą grupę stanowiły fundacje - było ich 38. Najwięcej operatorów pochodziło dużych miast - z Warszawy (52), Krakowa (33), Poznania (18), Łodzi (13), Wrocławia (12), Gdańska (10), Torunia (8).

Zdecydowana większość projektów (69) miała charakter interdyscyplinarny. 26 projektów dotyczyło muzyki, 24 - teatru, 22 - dziedzictwa kulturowego, 19 - tłumaczeń, 18 - sztuk wizualnych, 8 - książek i literatury, 6 - tańca, 4 - multimediów, 2 - architektury i 2 designu.

Wśród projektów zrealizowanych w ramach Programu Kultura był m.in. projekt "Jagiellonian Art Network in Central Europe", w ramach którego przygotowano wielką międzynarodową wystawę "Europa Jagiellonica". W projekcie brały udział instytucje z trzech krajów Polski (Muzeum Narodowe i Zamek Królewski w Warszawie), Czech i Niemiec. Wystawa pokazywaną była w Warszawie, Kutnej Horze i Poczdamie, towarzyszyły jej liczne publikacje oraz serie wykładów.

Program Kultura istnieje od 2000 roku i miał dotychczas dwie edycje: 2000-2007 i 2007-2013 (w pierwszej edycji nosił nazwę Kultura 2000). Był adresowanym do sektora kultury we wszystkich krajach UE i nie tylko. Miał on na celu pokazanie różnorodności kulturowej Europy, budowanie ponadnarodowej współpracy kulturalnej. Pozwala uzyskać dotacje na organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia literackie, festiwale. Projekty realizowane w Programie Kultura mają przyczyniać się do zwiększania mobilności artystów, rozwijania ponadnarodowego obiegu dzieł oraz promowania dialogu międzykulturowego. Artyści i specjaliści kultury z różnych krajów mogą od wielu lat tworzyć sieci kontaktów, wymieniać się wiedzą oraz wspólnie pracować i prezentować swoje osiągnięcia szerokiemu gronu odbiorców w całej Europie.

W ciągu ostatnich 7 lat do Programu Kultura zgłoszono w sumie około 5500 propozycji projektów z całej Europy, z czego dofinansowano 1563 przedsięwzięcia na łączną sumę grantów bliską 300 mln euro.

Kontynuatorem Programu Kultura będzie Program Kreatywna Europa, zaplanowany na lata 2014-2012. Zastąpi nie tylko Program Kultura, ale także Programy: Media i Media Mundus. Zawierać będzie w sobie także instrument finansowy umożliwiający małym i średnim przedsiębiorstwom z sektora kultury i sektora kreatywnego dostęp do pożyczek bankowych. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)