Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20. rocznica wsparcia przez Kongres USA polskiego parlamentu

0
Podziel się:

Amerykańska pomoc dla polskiego parlamentu po 1989 r. przyczyniła się do
stworzenia podstaw dla efektywnego działania Sejmu i Senatu - ocenił marszałek Senatu Bogdan
Borusewicz w 20. rocznicę uruchomienia przez Kongres USA programu pomocowego "Dar Demokracji".

Amerykańska pomoc dla polskiego parlamentu po 1989 r. przyczyniła się do stworzenia podstaw dla efektywnego działania Sejmu i Senatu - ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w 20. rocznicę uruchomienia przez Kongres USA programu pomocowego "Dar Demokracji".

W ramach programu "Dar Demokracji", który Kongres USA uruchomił 20 lat temu, Sejm i Senat - wyłonione po przełomie 1989 roku - otrzymały ponad 4 miliony dolarów. Amerykańską pomoc, którą w różnych formach parlament otrzymywał w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, przeznaczono na zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, a także na szkolenia i wizyty studyjne.

W poniedziałkowej konferencji w Warszawie poświęconej 20. rocznicy uruchomienia programu "Dar Demokracji" uczestniczyło ponad sto osób z Polski i świata.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił, że amerykańska pomoc w pierwszych latach polskiej transformacji przyczyniła się w znacznym stopniu do stworzenia podstaw dla efektywnego działania parlamentu i wzmocnienia go jako instytucji podstawowej dla demokracji.

"Pomogło to wzmocnić instytucje demokratyczne w naszym kraju, a także przyczyniło się do nawiązania trwałego partnerstwa i przyjaźni między Kongresem Stanów Zjednoczonych a polskim parlamentem" - powiedział Borusewicz.

Według niego dzieło rozpoczęte 20 lat temu przez amerykański Kongres przyniosło trwały owoc w postaci solidnych struktur polskiego parlamentaryzmu. "Program +Dar Demokracji+ zwrócił się wielokrotnie, dzięki czemu także my mamy dzisiaj, czym się dzielić z innymi" - powiedział marszałek Senatu.

Podkreślił, że służby parlamentarne budowane wówczas przez polski Senat i Sejm stały się modelem dla służb parlamentarnych krajów przystępujących do transformacji.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w liście do uczestników konferencji podkreślił, że pomoc udzielona Sejmowi i Senatowi na początku lat 90. była "wielkim wsparciem dla polskiej demokracji".

"Po wyborach czerwcowych w 1989 r. polski parlament stanął przed wyzwaniami, których wcześniej nikt się nie spodziewał i nie był na nie przygotowany. Podjęcie reform zmieniających ustrój w kraju wymagało bliskiego współdziałania rządu z Sejmem i Senatem. Dla obu izb parlamentu, które znalazły się w centrum przemian, oznaczało rewolucję w ich działalności" - podkreślił w liście Komorowski.

Zaznaczył, że wobec podjętych wówczas prac legislacyjnych parlament potrzebował wiedzy i informacji - trudnych do pozyskania w 1989 r. w ramach istniejących struktur państwa. "Naprzeciw tym problemom wyszedł w swej uchwale Kongres Stanów Zjednoczonych. (...) Na program +Dar Demokracji"+ przyznał ogółem ponad 4 mln dolarów. Była to ważna i doniosła pomoc" - napisał w liście marszałek Sejmu.

W 20. rocznicę uruchomienia programu "Dar Demokracji" kancelarie Sejmu i Senatu przygotowały symboliczne medale dla ok. 80 osób zaangażowanych w pomoc polskiemu parlamentowi. Medale otrzymali ówcześni kongresmeni, urzędnicy i pracownicy współpracujących ze stroną polską.

W uchwale z 26 października 1989 Kongres USA zatwierdził program "Dar Demokracji" dla nowego Senatu i Sejmu w Polsce wobec - jak podkreślono - historycznego procesu organizowania się w Polsce pierwszego od ponad pięćdziesięciu lat w większości demokratycznie wybranego parlamentu, który oddany jest sprawie reform społecznych i gospodarczych oraz sprawie wolności jednostki, a jednocześnie brak mu doświadczenia, szkoleń, wyposażenia technicznego, służb badawczych, wypracowanych procedur.(PAP)

agy/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)