Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

210 lat kaliskiej sceny teatralnej

0
Podziel się:

210. rocznicę istnienia obchodzi w tym roku kaliska scena założona przez
Wojciecha Bogusławskiego. Najważniejsze uroczystości rocznicowe odbędą się podczas majowych 50.
Kaliskich Spotkań Teatralnych - festiwalu sztuki aktorskiej.

210. rocznicę istnienia obchodzi w tym roku kaliska scena założona przez Wojciecha Bogusławskiego. Najważniejsze uroczystości rocznicowe odbędą się podczas majowych 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych - festiwalu sztuki aktorskiej.

Jak poinformował dyrektor miejscowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego Igor Michalski, będzie wtedy można obejrzeć 12 przedstawień konkursowych i cztery poza konkursem. Spotkania rozpocznie spektakl "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, w którym zagra Danuta Szaflarska. Artystka grała po raz pierwszy w Kaliszu 50 lat temu, na pierwszym festiwalu.

Według Michalskiego, program Spotkań jest już ustalony, ale o jego szczegółach dziennikarze zostaną poinformowani w późniejszym terminie.

"Kaliski Teatr jako jeden z nielicznych w Polsce ma prawo nosić imię Ojca Polskiej Sceny Narodowej - Wojciecha Bogusławskiego. To właśnie do Kalisza latem 1800 r. zjechał on z trupą aktorską, dając ku swemu ogromnemu zdziwieniu kilkanaście przedstawień w +nędznej budzie+ wypełnionej po brzegi publicznością" - czytamy w teatralnych materiałach prasowych.

Niezwykłe zainteresowanie sztuką teatralną w Kaliszu sprawiło, że rok później Bogusławski własnym sumptem zbudował nowy budynek z drewna i muru pruskiego, w którym mógł zgromadzić widownię liczącą 500 osób. Kiedy po 15 latach obiekt rozpadł się, ciesząca się coraz większą popularnością trupa teatralna pod jego przewodnictwem zaczęła grać w Hotelu Polskim.

Te wakacyjne przyjazdy Teatru Narodowego z Warszawy do Kalisza trwały 23 lata i zapoczątkowały w dziejach Kalisza tradycje polskiej sztuki teatralnej. Kaliszanie mogli wówczas podziwiać przeróbki najznakomitszych pozycji dramaturgii światowej i polskiej: Szekspira, Corneille'a, Woltera, Moliera, Goldoniego i samego Bogusławskiego.

Po śmierci Bogusławskiego Kalisz stał się miejscem, o którego życzliwość ubiegały się przez cały XIX wiek liczne zespoły krakowskie, w tym bardzo ceniony teatr Kazimierza Skibińskiego. W latach 30. XIX wieku zbudowano pierwszy z prawdziwego zdarzenia budynek teatru, usytuowany na osi widokowej reprezentacyjnej alei, nad brzegiem rzeki, przy malowniczym parku. Obecny gmach teatru stoi w tym samym miejscu.

W 1858 r. budynek spłonął. Grano w zaadaptowanej na ten cel ujeżdżalni, a następnie w drewnianym teatrze zimowym. Przez 20 lat regularnie występował na niej Anastazy Trapszo, dziadek Mieczysławy Ćwiklińskiej.

Nowoczesny budynek teatru powstał, w miejscu spalonego, dopiero w 1900 r. Miał 486 miejsc. Fotele sprowadzono z Wiednia, a dekoracje z Berlina. Do Kalisza przyjeżdżali wtedy kilkakrotnie Aleksander Zelwerowicz i Gabriela Zapolska. W 1914 r. neorenesansowy gmach został niemal doszczętnie zniszczony w wyniku pruskich bombardowań. Obecny budynek powstał w 1936 r. Dyrektorem teatru został Iwo Gall, bliski współpracownik Juliusza Osterwy.

  1. historię kaliskiej sceny i 50. Kaliskie Spotkania Teatralne przypomną także jubileuszowe wystawy i spotkania z aktorami.(PAP)

zak/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)