Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

21 krajów uznało wyeliminowanie polio za priorytet, krytykują Pakistan

0
Podziel się

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę, że 21 państw na Bliskim
Wschodzie i w sąsiednich regionach uznało za priorytet wyeliminowanie polio (choroby
Heinego-Medina). Skrytykowano Pakistan, gdzie kampania szczepień jest zagrożona.

bEpWpBdx

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę, że 21 państw na Bliskim Wschodzie i w sąsiednich regionach uznało za priorytet wyeliminowanie polio (choroby Heinego-Medina). Skrytykowano Pakistan, gdzie kampania szczepień jest zagrożona.

Wspólna rezolucja przyjęta przez te państwa apeluje do Pakistanu o jak najszybsze zaszczepienie wszystkich dzieci w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa polio.

Pakistan również zaakceptował rezolucję, lecz problem ze szczepieniami dotyczy właśnie tego państwa. Akcja szczepień jest torpedowana - dochodzi do aktów przemocy wobec prowadzących szczepienia, a także wobec rodziców, którzy chcą zaszczepić dzieci.

bEpWpBdz

W ostatnich miesiącach w Pakistanie zostało zamordowanych co najmniej 11 osób prowadzących szczepienia oraz czterech policjantów. Od grudnia zeszłego roku personel prowadzący szczepienia pracuje pod ochroną policji. O atakowanie ekip medycznych podejrzewa się islamistów.

Podobne kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są traktowane podejrzliwie przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena pod Islamabadem.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. - do 233 przypadków w zeszłym roku.(PAP)

mmp/ mc/

bEpWpBdF

15040011 15041185 arch.

bEpWpBea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)