Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

0
Podziel się:

Jakość wody ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie ludzkości, a także na
równowagę ekosystemów - podkreślają organizacje pozarządowe, przypominając, że 22 marca obchodzić
będziemy Światowy Dzień Wody.

Jakość wody ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie ludzkości, a także na równowagę ekosystemów - podkreślają organizacje pozarządowe, przypominając, że 22 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie. W tym roku obchodzony będzie pod hasłem "Czysta woda dla zdrowego świata".

Polska Akcja Humanitarna, która od 2004 r. prowadzi Kampanię Wodną, podkreśla, że ochrona jakości wody jest zbiorową odpowiedzialnością i przypomina, że czysta woda jest niezbędnym elementem rozwoju, dlatego inwestowanie w nią daje wymierne rezultaty, nie tylko w sferze ekonomicznej, ale też społecznej.

PAH przypomina, że wciąż ok. 884 mln ludzi na świecie jest pozbawionych dostępu do bezpiecznych źródeł wody. "W wyniku zaistniałej sytuacji politycznej czy położenia geograficznego niektórzy mieszkańcy Ziemi pozbawieni są stałego dostępu do tego cennego surowca. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów, bo mamy na nie realny wpływ. Obchody Światowego Dnia Wody są dobrą okazją do tego, aby uzmysłowić sobie, że każdy z nas może poprawić warunki życia ludzi w odległych krajach, np. popierając Kampanię Wodną PAH, w ramach której realizowane są projekty wodno-sanitarne w Autonomii Palestyńskiej i w Sudanie Południowym" - podkreśla Piotr Sasin z PAH, koordynator Programu Misji w Sudanie.

Ze środków zebranych w ramach Kampanii Wodnej PAH finansuje m.in. budowę studni, ujęć wodnych i toalet, a także szkolenia higieniczne i techniczne.

Na tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody PAH zaplanowała pokaz mody oraz koncert charytatywny w Fabryce Trzciny, które odbędą się w czwartek wieczorem, 18 marca. Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty konkurs "Kreatywna kropla". Był on skierowany do młodych grafików i projektantów, którzy mieli za zadanie zaprojektować koszulkę inspirowaną Kampanią Wodną. W Fabryce Trzciny planowana jest też wystawa zdjęć z Autonomii Palestyńskiej i Sudanu, a także koncert charytatywny, w którym wystąpią Motion Trio i Reni Jusis.

PAH zaprasza także szkoły do udziału w akcji "Studnia dla Południa", dzięki której ma zamiar zapewnić dostęp do wody pitnej 150 dzieciom uczącym się w szkole podstawowej Du Cum w wiosce Pukaowo na przedmieściach miasta Bor w Sudanie Południowym.

Mieszkańcy wybudowali tę szkołę dla swoich dzieci w 2009 r. Obecnie w trzech klasach uczy się tam 150 uczniów (90 chłopców i 60 dziewczynek). Lekcje prowadzone są przez 4 nauczycieli. Szkoła nie ma dostępu do wody, dlatego PAH chce wybudować studnię dla jej uczniów. Koszt budowy tej studni to 45 tys. zł.

PAH zachęca do zorganizowania w szkole lekcji na temat prawa do wody i problemów związanych z dostępem do wody pitnej w Sudanie Południowym, akcji informacyjnej oraz zbiórki pieniędzy. Materiały do przeprowadzenia lekcji, a także plakaty i naklejki, które pomogą wypromować akcję można znaleźć na stronie www.pah.org.pl.

Kampania Wodna PAH trwa od 1 marca do 10 czerwca.

Do włączenia się w obchody Światowego Dnia Wody zachęca także Klub Gaja, który podkreśla, że choć traktowanie wody jako dobra nieograniczonego doprowadziło do degradacji jej zasobów, jednak o rzeki, jeziora, potoki wokół zadbać może każdy z nas. Klub Gaja zaprasza do udziału w programie "Zaadoptuj rzekę".

"Rozejrzyj się wokół siebie. Wzbudź zainteresowanie społeczne rzeką w najbliższym otoczeniu poprzez doprowadzenie do uporządkowania i przyjaznego dla środowiska korzystania z terenów wokół niej. Weź odpowiedzialność za rozważne gospodarowanie jej zasobami" - zachęca Klub Gaja.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED), która odbyła się 22 grudnia 1992 r. w Rio de Janeiro, w Brazylii. W 2004 r. podczas 58. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, lata 2005-15 ogłoszono Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia". Jej inauguracja odbyła się 22 marca 2005 r. W rezolucji Zgromadzenie Ogólne NZ uznało, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, a dostęp do czystej wody jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących w przyszłości o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów.(PAP)

akw/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)