Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

22 października Światowy Dzień Osób Jąkających się

0
Podziel się:

22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających się. Jak
powiedział PAP specjalista, coraz więcej osób z zaburzeniem płynności mowy zgłasza się na terapię.
Jąkanie można wyleczyć - dodał.

22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających się. Jak powiedział PAP specjalista, coraz więcej osób z zaburzeniem płynności mowy zgłasza się na terapię. Jąkanie można wyleczyć - dodał.

Jak wyjaśnił dr Krzysztof Szamburski z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA, jąkanie się to zaburzenie płynności mowy, a tym samym zaburzenie komunikacji, dlatego stanowi poważny problem społeczny.

"U osób jąkających się zaburzona jest sfera komunikacji z otoczeniem, a bez właściwego wsparcia ze strony otoczenia, mogą narastać trudności m.in. w nauce oraz w funkcjonowaniu społecznym, w znalezieniu pracy, nawiązywaniu znajomości czy załatwianiu podstawowych spraw w urzędach lub sklepie" - zaznaczył.

Według niego, osoby jąkające się łatwo izolują się od społeczeństwa, ponieważ są źle przyjmowane przez innych; wywołują zdziwienie, zniecierpliwienie lub śmiech.

W Polsce jest ok. 400 tys. osób jąkających się, co stanowi 1 proc. naszego społeczeństwa - poinformował Szamburski. Jak podkreślił, coraz więcej z nich zgłasza się po pomoc do specjalnych poradni psychologiczno-pedagogicznych, klubów lub logopedów, ponieważ wzrasta świadomość, że jąkanie można wyleczyć dzięki odpowiedniej terapii. "Można nauczyć się płynnie mówić w każdym wieku" - dodał.

"Terapia jąkania polega głównie na tym, aby zacząć kontrolować mówienie, zmniejszyć tempo mowy i nauczyć osobę jąkającą się nowych nawyków mówienia, m.in. mówienia na wydechu lub wystukiwania rytmu ręką" - wyjaśnił Szamburski. Jak zaznaczył, tendencja do jąkania się pozostaje na całe życie, jednak odpowiednia terapia sprawia, że osoba jąkająca się radzi sobie z niepłynnością mowy, a jąkanie staje się niewidoczne dla rozmówcy.

Dodał, że osoba jąkająca się musi być jednocześnie zmotywowana do większego otwarcia na innych.

W wielu miejscowościach działają grupy samopomocy dla osób jąkających się. W takich grupach jąkający mogą poznać problemy innych oraz wypracowane przez nich sposoby radzenia sobie z nimi. Grupy samopomocy pozwalają jąkającym stopniowo otwierać się na ludzi oraz ćwiczyć swoją mowę wspólnie z innymi jąkającymi.

Z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających się stowarzyszenie OSTOJA organizuje co roku ogólnopolskie zjazdy osób jąkających się i ich przyjaciół. Tegoroczny odbędzie się w Warszawie w najbliższy weekend pod hasłem "Przełammy stereotypy - szanse i zagrożenia dla osób jąkających się na rynku pracy".

Jak wyjaśnił Szamburski, zjazdy są okazją do spotkań towarzyskich, odbywają się też wykłady i warsztaty ze specjalistami z całej Polski.

Pomoc osobom jąkającym się oferuje m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się (OSTOJA) w Lublinie, fundacja FROGOS w Krakowie, kluby osób jąkających się (Klub J) w większych miastach, np. we Wrocławiu, Radomiu, Katowicach, w Gdańsku i Warszawie oraz w Toruniu; kluby te współpracują ze sobą i wspólnie organizują turnusy rehabilitacyjne, zjazdy i warsztaty szkoleniowe.

Światowy Dzień Osób Jąkających się został ustanowiony w 1998 roku na V Światowym Kongresie Osób Jąkających się w Johanesburgu (RPA).(PAP)

bpi/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)