Notowania

wiadomości
20.03.2013 17:37

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater

Występ wybitnego gitarzysty Paco Pena na początek imprezy oraz koncert pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego na jej zakończenie przewidziano w ramach 23. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Festiwal potrwa od 1 do 5 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Występ wybitnego gitarzysty Paco Pena na początek imprezy oraz koncert pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego na jej zakończenie przewidziano w ramach 23. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Festiwal potrwa od 1 do 5 maja. *

Tegoroczna impreza, której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, odbędzie się nie tylko w Częstochowie, ale także w innych polskich miastach.

O programie poinformowała w środę PAP dyrektor 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Małgorzata Zuzanna Nowak. "Po raz pierwszy wyszliśmy z festiwalem poza Częstochowę. Uznaliśmy, że w ten sposób trzeba budować jego markę" - wyjaśniła Nowak.

W dniach od 1 do 5 maja odbędzie się 10 koncertów - pięć w Częstochowie i pięć w pozostałych miastach, które będą gościć u siebie festiwal Gaude Mater: Krakowie, Katowicach, Radomsku, Lublińcu i Gdańsku.

Festiwal otworzy 1 maja w Bazylice Jasnogórskiej koncert wybitnego gitarzysty i kompozytora flamenco Paco Pena. Artysta wykona wraz ze swoim zespołem, pochodzący z 1991 roku utwór na zespół flamenco i klasyczny chór pt. "Misa Flamenca". "Pomysł Paco Peny na mszę flamenco zrodził się z pragnienia połączenia katolickiego spojrzenia na mszę z muzyczną tradycją flamenco" - informują w materiałach prasowych organizatorzy.

Drugi z koncertów - z okazji 80. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego - odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Podczas koncertu zostanie m.in. wykonany utwór wokalny inspirowany twórczością Góreckiego pt. "Pod Twoją Obronę". Jego autorem jest brytyjski kompozytor polskiego pochodzenia Ambrose Field.

W ciągu pięciu festiwalowych dni na scenach pojawią się artyści m.in. z Iraku, Francji, Tunezji, Austrii, Japonii, Niemiec, Węgier. Prezentowane będą m.in. orientalne pieśni sakralne i muzyka cerkiewna.

3 maja w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie odbędzie się koncert muzyki gospel w wykonaniu brytyjskiego chóru IDMC. Dzień później w katedrze na Wawelu będzie można posłuchać koncertu "Muzyka ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich" w wykonaniu m.in. zespołu Capella Czestochoviensis pod kierownictwem artystycznym Tomasza Wabnica. Zespół wykonuje dzieła skomponowane na Jasnej Górze oraz ofiarowane sanktuarium od jego początków aż do XX wieku i nawiązuje do tradycji - istniejącej w klasztorze w połowie XVI wieku - Kapeli Jasnogórskiej.

"Koncert na Wawelu będzie doskonałą okazją do promocji nagradzanej wielokrotnie, a mało znanej muzyki jasnogórskiej" - powiedziała Nowak.

Na zakończenie festiwalu Gaude Mater w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Po dyrekcją jubilata zostanie wykonany m.in. utwór wokalno-instrumentalny "Credo".(PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz