Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

23 września RBN o lotach VIP-ów

0
Podziel się

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbierze się 23 września, by omówić zasady
podróży lotniczych osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie - poinformowała PAP w
poniedziałek rzeczniczka BBN Joanna Kwaśniewska.

bEixLNIl

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbierze się 23 września, by omówić zasady podróży lotniczych osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka BBN Joanna Kwaśniewska.

Zgodnie z zaleceniami BBN z czterech osób pełniących najwyższe funkcje (prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier) dwie nie mogłyby razem odbywać podróży samolotem lub śmigłowcem. Żadnemu VIP-owi nie powinny też towarzyszyć więcej niż trzy bezpośrednio podległe mu osoby, np. premierowi nie więcej niż trzech ministrów.

Dokument precyzuje też obowiązki poszczególnych kancelarii upoważnionych do organizowania lotów specjalnych. Zawiera ponadto zalecenia dotyczące wykonawców lotów - zarówno jednostki wojskowej, która ma pozostać głównym ich wykonawcą, jak i innych instytucji lotnictwa państwowego, zawiadujących np. samolotami i śmigłowcami policji i straży granicznej.

bEixLNIn

I tak odpowiedzialny za niewydanie zgody na jednoczesną obecność na pokładzie dwóch osób spośród czterech zajmujących "stanowiska krytyczne", jak określa to BBN, będzie szef kancelarii organizującej dany lot.

BBN przygotowało zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa w podróżach powietrznych VIP-ów po smoleńskiej katastrofie, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent, parlamentarzyści i najwyżsi dowódcy wojska.

W sierpniu Biuro przekazało raport prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który zlecił jego opracowanie jeszcze jako marszałek Sejmu pełniący obowiązki głowy państwa.

Oprócz spotkania w sprawie procedur lotów specjalnych w najbliższym czasie przewidywane są także inne posiedzenia RBN poświęcone m.in. przygotowaniom do listopadowego szczytu NATO w Lizbonie, gdzie sojusz ma przyjąć koncepcję nowej strategii.(PAP)

bEixLNIt

brw/ eaw/ par/ jbr/

bEixLNIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)