Notowania

wiadomości
31.05.2011 11:09

25 czerwca rusza 9. Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu rozpocznie się 25 czerwca pod hasłem "Daj się zarazić... kinem". Organizatorzy zapowiadają "wypuszczenie dziesiątków wirusów filmowych w różnorodnych odmianach z wielu krajów świata".

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu rozpocznie się 25 czerwca pod hasłem "Daj się zarazić... kinem". Organizatorzy zapowiadają "wypuszczenie dziesiątków wirusów filmowych w różnorodnych odmianach z wielu krajów świata".

"Wirus, który wpuszczamy w krwioobieg kultury polskiej, towarzyszy nam od początku. W tym roku chcemy jednak zarażać kinem jeszcze silniej niż do tej pory, co przejawiać się będzie w bardzo bogatym programie filmowym" - zapowiedziała Katarzyna Jaworska, dyrektor festiwalu.

Festiwalowe projekcje filmowe tradycyjnie podzielone zostaną na kilka pasm. "Trzy z nich to konkursy, na które nadeszła w tym roku rekordowa ilość filmów. Do rywalizacji stanęło ponad tysiąc produkcji z 60 krajów świata. Z tego bogactwa w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych On Air zaprezentowanych zostanie 8 do 10 obrazów: będą to pierwsze lub drugie filmy młodych reżyserów" - dodała Jaworska.

Pasmo "Shortcut" to Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym widzowie zobaczą około 25 produkcji. Najciekawsze polskie filmy staną do konkurencji w paśmie "From Poland". W konkursach międzynarodowych przyznane zostaną statuetki Złotego Anioła, a w konkursie polskim najlepszy film wyłoniony zostanie w plebiscycie publiczności.

W tym roku po raz trzeci wręczona zostanie statuetka Złotego Anioła za niepokorność twórczą dla wybitnej postaci kina. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu nagrodę odbierze w tym roku Jerzy Stuhr.

Stałym elementem festiwalu są przeglądy kinematografii narodowych.

"W tym roku Tofifest kieruje światła na Serbię. Filmy z tego kraju, choć nieznane szerokiej publiczności, doceniane są coraz częściej na światowych festiwalach (m.in. w Locarno i Wenecji). To bardzo różnorodne filmy, od komedii, przez dramaty, po wizualne eksperymenty, ale w wielu z nich, niezależnie od charakteru, pobrzmiewają echa niedawnej wojny" - zaznaczyła Jaworska.

Pasmo Mistrzowie, prezentujące najciekawsze postacie kina, w tym roku więcej czasu poświęci Grzegorzowi Królikiewiczowi, który poprowadzi w Toruniu masterclass. W przeglądzie pokazane zostaną jego najważniejsze filmy - od debiutu "Na wylot", po realizacje dokumentalne.

Podczas festiwalu zaplanowano także obszerną retrospektywę mistrza kina irlandzkiego, Jima Sheridana. "Ten reżyser i dramaturg bardzo silnie zawiązany jest ze swoją ojczyzną i to znajduje odzwierciedlenie w jego filmach, wielokrotnie nominowanych do Oscarów i Złotych Globów. Wystarczy wspomnieć tytuły: +W imię ojca+ czy +Moja lewa stopa+" - podkreśliła dyrektor Tofifest.

Podczas festiwalu nie zabraknie również pokazów filmów tworzonych przez artystów z regionu kujawsko-pomorskiego oraz przeglądu tego, co najważniejszego zdarzyło się w kinie w ostatnim roku. Wielu projekcjom, zwłaszcza tym konkursowym, towarzyszyć będą oczywiście liczne spotkania z twórcami. Tofifest potrwa do 1 lipca. (PAP)

olz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz