Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

25 kwietnia wręczenie Nagrody im. ks. Józefa Tischnera

0
Podziel się:

Prof. Jerzy Szacki, siostra Małgorzata Chmielewska i Karolina Wigura to
laureaci tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Jej wręczenie nastąpi w
Krakowie 25 kwietnia podczas 12. Dni Tischnerowskich - ogłosili w poniedziałek organizatorzy
wydarzenia.

*Prof. Jerzy Szacki, siostra Małgorzata Chmielewska i Karolina Wigura to laureaci tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Jej wręczenie nastąpi w Krakowie 25 kwietnia podczas 12. Dni Tischnerowskich - ogłosili w poniedziałek organizatorzy wydarzenia. *

Przewodniczącym jury, które przyznaje nagrodę, jest ks. Adam Boniecki, a zasiadają w nim: Jarosław Gowin, Krzysztof Michalski, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner i Henryk Woźniakowski.

Socjolog i historyk myśli społecznej, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jerzy Szacki został nagrodzony za całokształt twórczości, w której - jak podkreślili jurorzy - "łączy najwyższe standardy rzetelności naukowej z wrażliwością na los konkretnego człowieka poddanego naciskowi procesów historyczno-społecznych".

Przełożona Wspólnoty "Chleb życia" siostra Małgorzata Chmielewska otrzyma nagrodę za "cierpliwą i pełną niespożytej inwencji pracę na rzecz bezdomnych i wykluczonych". Karolina Wigura - adiunkt w Instytucie Socjologii UW - została nagrodzona za książkę "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki". Według jurorów autorka imponuje "wszechstronnością opisu, w którym polityka spotyka się z filozofią i teologią, a dociekliwość naukowa sprzymierza się z temperamentem publicystki".

Każdy z laureatów otrzyma 33 tys. zł i statuetkę zaprojektowaną przez Mariana Gromadę. Fundatorem nagrody jest Ergo Hestia.

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Tischnerowskich będzie spotkanie. "Przeżywamy pewien kryzys spotkania, zaufania, współpracy, kryzys relacji. Ludzie mają ze sobą wiele kontaktów, ale najczęściej się mijają, a czasem zderzają, ale nie są to spotkania w głębokim sensie tego słowa, o jakim myślał Tischner" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Wojciech Bonowicz, autor biografii Tischnera.

Na 26 kwietnia zaplanowano dyskusję "Tischnera spotkania z teatrem" z udziałem reżyserów Anny Augustynowicz, Bogdana Cioska i Andrzeja Dziuka prowadzoną przez Dariusza Kosińskiego oraz spotkanie "Czytamy Tischnera", podczas którego Anna Polony i Jerzy Trela będą czytać tekst ks. Józefa Tischnera z 1978 r. "Fenomenologia spotkania".

"Uczestnicy dyskusji to byli studenci ks. prof. Tischnera. Do jego byłych studentów należą najwybitniejsi dziś reżyserzy młodego pokolenia, oni wszyscy przeszli przez seminaria tischnerowskie. Uznaliśmy, że dobrze, by z pewnego dystansu powiedzieli, jak to było i na ile do dziś kontakty i rozmowy z ks. Tischnerem są dla nich wektorami w pracy" - zaznaczyła rektor PWST w Krakowie prof. Ewa Kutryś. Przypomniała, że to właśnie Jerzy Trela jako rektor PWST w latach 80. zatrudnił na tej uczelni ks. Tischnera.

W ramach "Colloquia Tischneriana" wykład wygłosi wybitny fenomenolog prof. Anna Teresa Tymieniecka z USA, uczennica Romana Ingardena i o. Józefa Marii Bocheńskiego. W programie zaplanowano też rozmowę o "Spotkaniu z Innym", z obcym w naszej kulturze, w której wezmą udział m.in. Janina Ochojska, Wojciech Jagielski i Paweł Śpiewak.

Nowością Dni Tischnerowskich będzie organizowany przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera konkurs "Jak wyśpiewać mądrość?". Uczniowie szkół imienia Tischnera z całej Polski zaprezentują utwory muzyczne inspirowane tekstami ks. Tischnera. "Chodziło nam o to, by zaintrygować, zainteresować młodego odbiorcę myślą ks. Tischnera poprzez muzykę" - wyjaśniła dr Stanisława Trebunia-Staszel. Do finału konkursu w Krakowie zakwalifikowało się 10 zespołów i solistów.

Instytut Myśli Józefa Tischnera wyda w formie książkowej odnalezione i opracowane redakcyjnie wykłady, które ks. Tischner wygłaszał na krakowskiej PWST.

Głównym organizatorem i gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, Wydawnictwem Znak, Instytutem Myśli Józefa Tischnera i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.

Ks. Józef Tischner - znany i powszechnie lubiany kapłan, filozof i pisarz - zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej na Podhalu, skąd pochodził. (PAP)

wos/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)