Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

25 lat po wybuchu zrzutka na Czarnobyl

0
Podziel się

KE apeluje do rządów o 750 mln na nowy sarkofag osłaniający reaktor elektrowni.

25 lat po wybuchu zrzutka na Czarnobyl
(PAP/EPA)
bEiRDalh

Komisja Europejska apeluje do rządów, nie tylko europejskich, o zebranie 750 milionów euro na nowy sarkofag osłaniający reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wielka Brytania ma przekazać 50 mln euro - pisze _ Guardian _.

Jean-Paul Joulia, szef wydziału bezpieczeństwa nuklearnego KE, przyznał, że koszty takiego zabezpieczenia sięgają 1,5 miliarda euro, czyli dwa razy więcej niż początkowo zakładano, co jest częściowo spowodowane _ pewnymi opóźnieniami _ realizacji części projektów. W starym sarkofagu znajduje się 200 ton wysoce radioaktywnego paliwa, które wyciekło na skutek wybuchu w kwietniu 1986 roku.

Ukraina i zagraniczni donatorzy przekazali dotąd na zabezpieczenie reaktora równowartość 750 milionów euro. Wielka Brytania wsparła cel kwotą 53 milionów euro, a teraz są naciski, by zwiększyła pomoc o kolejne 50 milionów euro - informuje _ Guardian _. Dziennik zastrzega, powołując się na źródła ukraińskie, że do tej pory nie padły jednak żadne konkretne zobowiązania dotyczące sum.

bEiRDalj

*Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. *Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania.

Vince Novak, szef departamentu bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który nadzoruje środki przekazywane na zabezpieczenie elektrowni, powiedział, że w 2016 roku wygasa czas _ ważności _ sarkofagu, przewidziany przez konstruktorów.

Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać nawet 9 tysięcy.

bEiRDalp
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/198/103878_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-podroze/ekstremalne-podroze-sa-dla-kazdego,0,654938.html) Ekstremalne podróże są dla każdego Pragniesz przemierzyć Antarktydę, zdobyć bazę na dziesiątym, co do wysokości szczycie Ziemi - Annapurnie, stawiać czoło rwącym rzekom Dolomitów lub odbyć podróż po dżungli lub sawannie? Wystarczy, że wykupisz wycieczkę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;chce;budowac;atomowki,171,0,645035.html) Białoruś chce budować atomówki Mińsk będzie budować reaktory. Sąsiedzi obawiają się powtórki z Czarnobyla.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/44/97580_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-podroze/przygoda-w-zamknietej-strefie,0,625831.html) Przygoda w Zamkniętej Strefie Chcesz wybrać się na prawdziwe ekstremalną wyprawę do miejsca, które jest znane każdemu na świecie, a odwiedzane przez tak niewielu? Strefa Zero - miejsce atomowej katastrofy staje się prawdziwą atrakcją turystyczną, na którą decydują się jednak nieliczni
bEiRDalK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)