Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

25 listopada obrady Rady Stałej Episkopatu w Zakopanem

0
Podziel się

Zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 25
listopada w Zakopanem, zainauguruje obchody 100-lecia Centrum Formacyjno-Szkoleniowego "Księżówka"
- poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe Episkopatu.

bEiNYAEl

Zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 25 listopada w Zakopanem, zainauguruje obchody 100-lecia Centrum Formacyjno-Szkoleniowego "Księżówka" - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe Episkopatu.

Hierarchowie przyjadą do Zakopanego tuż po zakończeniu biskupich rekolekcji, które w poniedziałek rozpoczęły się na Jasnej Górze.

W skład Rady Stałej KEP wchodzi obecnie 13 hierarchów: przewodniczący Konferencji abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik oraz ośmiu biskupów wybranych przez zebranie plenarne - sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych.

bEiNYAEn

Po nominacji kardynalskiej metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza - który do tej pory był członkiem Rady Stałej z wyboru, a teraz jest członkiem z urzędu - zebranie plenarne w marcu uzupełni skład Rady o jeszcze jednego biskupa diecezjalnego.

W odnowionym domu Konferencji Episkopatu Polski (KEP), tzw. Księżówce, biskupi spotkają się też z przedstawicielami władz samorządowych i osobami pracującymi przy zakończonym w czerwcu remoncie Centrum. W budynku m.in. wymieniono centralne ogrzewanie, wszystkie okna. Goście mogą tu korzystać z bezprzewodowego internetu, czytelni z komputerami, sal telewizyjnych i gimnastycznych oraz monitorowanego parkingu.

Dom jest własnością Konferencji Episkopatu Polski. Odbywają się tu rekolekcje dla księży, katechetów i świeckich. Było to jedno ulubionych miejsc wypoczynkowych kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski spędzał tu zawsze czas po Bożym Narodzeniu do uroczystości Trzech Króli. Zatrzymywał się zawsze w tym samym skromnym pokoju. W 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II spędził w "Księżówce" kilka dni w czasie pobytu w Polsce.

Pomysł stworzenia domu wypoczynkowego dla księży w Zakopanem powstał ok. 1890 roku z inicjatywy kapłanów krakowskich i tarnowskich. W 1909 roku powołano do życia stowarzyszenie, do którego mogli zapisać się księża z całej Polski, a składki członkowskie przeznaczono na zakup i utrzymanie domu wypoczynkowego. Wybór padł na willę "Adasiówka" z 1854 roku. Od tej pory dom zaczęto nazywać "Księżówką".

bEiNYAEt

W czerwcu 1910 roku rozpoczęły w nim pracę siostry Rodziny Maryi ze Lwowa. Trzy lata później dobudowano nowe trzypiętrowe murowane skrzydło, a w 1919 roku przeprowadzono gruntowny remont starej części "Księżówki" - na miejsce rozebranego budynku postawiono nowy drewniany dom z kaplicą. (PAP)

skz/ abr/

bEiNYAEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)