Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

25 placówek stara się o certyfikat "Szpital bez bólu"

0
Podziel się:

Stałe kontrolowanie stopnia bólu i informacje
o sposobach jego uśmierzania zagwarantuje pacjentom certyfikat
"Szpital bez bólu", potwierdzający wprowadzenie najwyższych
standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Jest to pierwszy tego
typu projekt w Polsce, obecnie o certyfikat stara się 25 placówek
w kraju (21 szpitali i 4 oddziały).

Stałe kontrolowanie stopnia bólu i informacje o sposobach jego uśmierzania zagwarantuje pacjentom certyfikat "Szpital bez bólu", potwierdzający wprowadzenie najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, obecnie o certyfikat stara się 25 placówek w kraju (21 szpitali i 4 oddziały).

Projekt ruszył jesienią ub. roku, dotychczas żadna z placówek nie otrzymała jeszcze takiego certyfikatu. Przyznają je wspólnie: Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB) oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

O uzyskanie certyfikatu może ubiegać się każdy szpital lub pojedynczy oddział w Polsce. Muszą one jednak spełnić określone warunki i wymagania. Jednym z nich jest m.in. obowiązek regularnego pomiaru bólu u pacjentów po operacji, a także poinformowanie pacjentów przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany. Konieczny jest także monitoring natężenia bólu.

Ponadto cały personel zajmujący się pacjentami w okresie okołooperacyjnym, czyli anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności oraz pielęgniarki, muszą ukończyć szkolenie z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Na Podkarpaciu o certyfikat "Szpital bez bólu" ubiegają się trzy placówki: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Tarnobrzegu oraz Szpital Powiatowy w Łańcucie. Każdy z nich jest na innym poziomie przygotowań.

Po zgłoszeniu się do udziału w projekcie placówka ma trzy miesiące na spełnienie kryteriów. Po tym czasie wysyła do Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) wniosek o nadanie certyfikatu i tym samym zgłasza gotowość do przeprowadzenia kontroli. Certyfikat przyznawany jest na trzy lata.

Na Podkarpaciu najszybciej gotowość do kontroli zgłosił szpital w Tarnobrzegu. Jak poinformował PAP Krzysztof Stolarski, koordynujący projekt w tym szpitalu, w trakcie przygotowań przebadanych zostało ok. 600 pacjentów. Zaznaczył, że po zakończeniu przygotowań, pacjenci nadal leczeni są z bólu, monitorowani i informowani. "Najtrudniejsza jest zmiana mentalności, nastawienia i pacjentów, i lekarzy, ich przyzwyczajeń, oczekiwań i stereotypów, że boli, bo musi boleć" - mówił Stolarski.

Placówka obecnie czeka na zebranie się komisji nadającej certyfikat, która sprawdzi dokumentację, zastosowanie leczenia i uśmierzania bólu i czy jest ono zgodne z zaleceniami PTBB. Ponadto zweryfikuje, czy zostały w placówce przeprowadzone szkolenia z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Według Katarzyny Gago reprezentującej PTBB kontrole weryfikacyjne i przyznawanie certyfikatów powinny ruszyć prawdopodobnie jeszcze w kwietniu.

W trakcie przygotowań do spełnienia wszystkich wymogów jest szpital w Łańcucie. Koordynatorka projektu w placówce Barbara Pieniążek poinformowała PAP, że szpital powinien być gotowy najpóźniej do końca maja, a nawet wcześniej. Podkreśliła, że dotychczas szpital przeszkolił już około 140 pielęgniarek i lekarzy. Cały czas trwa także monitoring, rozmowy z pacjentami oraz przede wszystkim leczenie bólu pooperacyjnego.

W początkowej fazie jest natomiast szpital w Rzeszowie, który dopiero w połowie marca zgłosił udział w projekcie. Do połowy czerwca musi spełnić wszystkie wymogi, aby złożyć wniosek o przyznanie certyfikatu. Zdaniem Marty Kwiatkowskiej, koordynatorki projektu, w tym czasie zostanie przeprowadzonych około dwóch tysięcy operacji (szpital przeprowadza 8 -11 tys. operacji rocznie), a zatem tylu też zostanie przebadanych pacjentów. Ponadto około 200 osób personelu musi zostać przeszkolonych. Szkolenie ma się rozpocząć w drugiej połowie kwietnia.

Koordynatorzy projektu w podkarpackich szpitalach podkreślają, że na właściwym leczeniu bólu zyskać mogą zarówno pacjenci jak i szpitale, a głównym powodem przystąpienia do projektu był prestiż związany z posiadaniem certyfikatu oraz ujednolicenie procedur uśmierzania bólu i podnoszenie standardów opieki szpitalnej nad pacjentem. Dodają jednocześnie, że ból zawsze był leczony, ale procedury były różne. (PAP)

api/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)