Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

26 stycznia - XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim

0
Podziel się:

Pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości
i pokoju" już po raz trzynasty obchodzony będzie w Kościele katolickim Dzień Islamu. Główne obchody
odbędą się w domu parafialnym przy parafii katedralnej św. Floriana w Warszawie.

Pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju" już po raz trzynasty obchodzony będzie w Kościele katolickim Dzień Islamu. Główne obchody odbędą się w domu parafialnym przy parafii katedralnej św. Floriana w Warszawie.

Tradycyjnie temat Dnia Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe Episkopatu Polski, główne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce przygotowuje Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Akcją Katolicką Diecezji Warszawsko-Praskiej. W programie uroczystości zaplanowano m.in. czytanie fragmentów z Pisma Świętego i z Koranu. Będą one dotyczyły wychowania, sprawiedliwości i pokoju.

Podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Islamu będzie możliwość posłuchania przedstawicieli obu religii, którzy wypowiedzą się na temat "Złota zasada podstawą etyczną wychowania do sprawiedliwości i pokoju". Podsumowaniem dwugłosu będzie świadectwo młodzieży katolickiej i muzułmańskiej z Katowic. Spotkanie zakończy modlitwa: muzułmańska - "Dua" i chrześcijańska - "Ojcze nasz" oraz wspólna agapa.

Dzień Islamu to również szereg inicjatyw podejmowanych w lokalnych społecznościach. Bogaty dwudniowy program przewidziano m.in. w Krakowie. Obchody rozpoczną się 30 stycznia nabożeństwem Słowa Bożego z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, po nim zaplanowano rozmowę z udziałem przedstawicieli katolików i muzułmanów.

Pomocą przy organizacji lokalnych spotkań będą materiały dołączone do "Biuletynu Ekumenicznego" wydawanego przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Zawierają one m.in. tekst orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wydanego w sierpniu ub. roku na zakończenie muzułmańskiego święta ramadan.

W orędziu podkreśla się, że dobra wspólnego nie można osiągnąć bez sprawiedliwości i miłości braterskiej. "Sprawiedliwość ma swe źródła w fakcie, iż wszyscy ludzie są stworzeni przez Boga i powołani, by tworzyć jedną rodzinę" - głosi orędzie. Jego autorzy podkreślają, że we współczesnym świecie "wychowanie młodzieży do pokoju staje się coraz pilniejsze". Podkreślają rolę, jaką odgrywają rodziny i szkoły. "Pokój trzeba stale budować, a wierzący powinni być zawsze czynni w tym względzie w swoich wspólnotach" - czytamy w orędziu.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz abp Pier Luigi Celata zachęcają młodych muzułmanów i chrześcijan, aby "nie szli na wątpliwe kompromisy, ale byli +narzędziami pokoju+, by zawsze troszczyli się o prawdę i wolność, stając się w ten sposób autentycznymi heroldami sprawiedliwości i pokoju, budowniczymi kultury respektującej prawa i godność każdego obywatela".

Inicjatorem spotkań z muzułmanami była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, zajmująca się działalnością charytatywną oraz budowaniem porozumienia i pokoju. Pierwszym nieformalnym przedsięwzięciem, mającym na celu zbliżenie do siebie wyznawców dwóch religii monoteistycznych, była msza św. w intencji pokoju na świecie, sprawowana w grudniu 1994 roku. Eucharystię, w której uczestniczyli katolicy i muzułmanie, celebrował bp Władysław Miziołek w warszawskim kościele św. Aleksandra.

Pierwszy Dzień Islamu w Kościele katolickim odbył się w 2001 r. w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Warszawie. Mszę św. w intencji pokoju i poszanowania życia ludzkiego odprawił wówczas bp Tadeusz Pikus, delegat KEP ds. dialogu katolików i muzułmanów, członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Odtąd, zgodnie z wolą Episkopatu, Dzień Islamu wszedł na stałe do kalendarza obchodów kościelnych w naszym kraju. Ustanowiono go decyzją KEP jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach "Dni Tatarów w Warszawie". Współprzewodniczącą ze strony katolickiej wybraną na lata 2012-2014 jest Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej - Artur Konopacki.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego KEP. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.

Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób. (PAP)

skz/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)