Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

26 września konferencja na temat "Polska dla rodziny"

0
Podziel się

Przedstawienie najważniejszych założeń polityki rodzinnej w Polsce i
Europie oraz promocja Karty Dużej Rodziny w miastach i gminach będą głównymi tematami
ogólnopolskiej konferencji "Polska dla rodziny", która odbędzie się 26 września w Warszawie.

bEgBPFXF

Przedstawienie najważniejszych założeń polityki rodzinnej w Polsce i Europie oraz promocja Karty Dużej Rodziny w miastach i gminach będą głównymi tematami ogólnopolskiej konferencji "Polska dla rodziny", która odbędzie się 26 września w Warszawie.

Jak poinformowała w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", patronat nad spotkaniem objął prezydent Bronisław Komorowski, który ma wygłosić przemówienie do jego uczestników.

Krupska zapowiedziała, że wrześniowa konferencja będzie pierwszym z cyklu spotkań poświęconych omówieniu najważniejszych wyzwań polityki rodzinnej w Polsce. "Mamy nadzieję zainicjować tym spotkaniem ruch społeczny na rzecz korzystnej dla polskich rodzin polityki i zainteresować opinię publiczną tym, co zrobić, żeby rodzinie wychowującej dzieci w Polsce żyło się łatwiej" - podkreśliła szefowa Związku Dużych Rodzin.

bEgBPFXH

Dodała, że Polska zalicza się do państw o najmniejszym wskaźniku dzietności w Europie. Według pesymistycznych prognoz, w 2050 r. Polaków będzie o 20,5 proc. mniej niż obecnie. "Nasze społeczeństwo systematycznie się starzeje, dodatkowo wielu młodych ludzi - potencjalnych rodziców i podatników - żyje na emigracji. W dalszej perspektywie może to być przyczyną spowolnienia gospodarczego i załamania się systemu emerytalnego. Dlatego wprowadzenie rozwiązań, które zachęcą Polaków do posiadania większej liczby dzieci oraz polepszą sytuację rodzin wielodzietnych jest konieczne" - podkreśliła Krupska.

Według niej wszystkie gminy w Polsce powinny wprowadzić Karty Dużej Rodziny, pomyślane jako zestaw zniżek: komunikacyjnych, w dostępie do kultury, sportu i rozrywki. Dodała, że często takie Karty honorują sieci handlowe, udzielając na ich podstawie własnych zniżek.

Krupska zaznaczyła, że Karta Dużej Rodziny jest w powszechnym użyciu w wielu państwach, a w Polsce jest na razie siedem gmin, które wprowadziły taką kartę (Wrocław, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Tychy, Łowicz, Żabia Wola, Sandomierz). "Wszyscy burmistrzowie i prezydenci bardzo chwalą sobie funkcjonowanie takiej karty, twierdząc, że nie jest to wielki wydatek dla gminy, a ze strony dużych rodzin jest wielkie uznanie, że zostały dostrzeżone" - dodała.

Uczestniczący w konferencji metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz powiedział, że wspólnoty rodzinne "są wartością dla wioski, miasta i dla Polski". "Nie bójmy się tego słowa, że rodzina to rodzina wielodzietna, rodzina wychowująca dobrze dzieci, a dzieci się uspołeczniają najlepiej wtedy, kiedy rodzina nie jest z jednym dzieckiem. I taka rodzina jest wartością i o tej wartości nie wolno zapominać, ale takiej rodzinie trzeba pomagać" - mówił hierarcha.

bEgBPFXN

Jak wskazała posłanka Joanna Fabisiak (PO), "nasze myślenie o rodzinie jest jeszcze myśleniem z czasów PRL-u, kiedy był jeszcze socjal. Musimy zacząć myśleć inaczej o rodzinie, aby zapewnić trwanie obywatelom w przyszłości. Dlatego trzeba zadbać o rodzinę poprzez promocję rodzicielstwa, promocję rodziny, promocję rodziny wielodzietnej, która kiedyś będzie musiała na nas osoby starsze zapracować".

Organizatorami konferencji są: Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" oraz Miasto i Gmina Grodzisk Mazowiecki, a udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych z całej Polski, a także sekretarz generalny Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dużych Rodzin (ELFAC), prezes Agencji Rodziny w samorządzie Parmy, Cecilia Greci, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele parlamentu i rządu. (PAP)

skz/ pz/ mhr/

bEgBPFYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)