Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

28. Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę

0
Podziel się:

Około 300 braci zakonnych, czyli zakonników, którzy nie przyjęli święceń
kapłańskich, uczestniczy w rozpoczętej w środę dorocznej dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Mszę
dla nich odprawił tego dnia prymas Polski abp Henryk Muszyński.

Około 300 braci zakonnych, czyli zakonników, którzy nie przyjęli święceń kapłańskich, uczestniczy w rozpoczętej w środę dorocznej dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Mszę dla nich odprawił tego dnia prymas Polski abp Henryk Muszyński.

W sanktuarium zgromadzili się bracia z różnych zgromadzeń i zakonów z całej Polski, m.in. paulini, franciszkanie konwentualni, cystersi, bonifratrzy, benedyktyni, kapucyni, bracia szkolni, chrystusowcy, salezjanie i werbiści. Hasłem spotkania jest wezwanie "Bądźmy świadkami pracy i miłości".

O znaczeniu służby braci zakonnych we współczesnym świecie abp Muszyński mówił w homilii podczas mszy odprawionej w Kaplicy Matki Bożej na rozpoczęcie pielgrzymki.

"Dzisiejszy człowiek nie chce służyć, chce panować nawet nad Bogiem, chce być miarą wszystkich rzeczy. Mówię to, byście mieli świadomość, że im większy sprzeciw wzbudza służba w imię Boga, tym bardziej jesteście potrzebni w dzisiejszym świecie, dlatego że jesteście znakiem służby Jezusowej - tej formy życia, którą pielęgnował Chrystus" - zaznaczył.

"Nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć. Klękał przed człowiekiem, umywał nogi człowiekowi grzesznemu, by okazywać nam prawdziwą wielkość" - przypomniał prymas. "Ktoś, kto ma odwagę służyć w imię miłości, jest naprawdę wielki w obliczu Boga" - wskazał, dodając, że również Maryja tak widzi swój ideał posługi.

"+Oto ja, służebnica Pańska+" - całe jej życie w tym się zawiera" - podkreślił abp Muszyński. "Trzeba bardzo głębokiej wiary, aby tę głębię widzieć, by ją dostrzegać - a jeszcze bardziej, by być jej wiernym w swojej posłudze" - zaznaczył.

Przypomniał też, że bracia zakonni są braćmi jedni drugich we wzajemnej bliskości. "Miłość jest odwrotnie proporcjonalna do bliskości. Na ile kochamy Kościół, świat - to się weryfikuje, na ile kochamy tych najbliższych, których Bóg nam dał jako znamię i kryterium prawdziwej miłości" - podkreślił prymas.

Bracia zakonni pełnią w Kościele różne funkcje. Są m.in. nauczycielami, posługują w zakrystiach, domach zakonnych, opiekują się chorymi, niepełnosprawnymi. Choć nie mają święceń kapłańskich, składają tzw. śluby podstawowe dla wszystkich zgromadzeń: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, czasem też śluby charakterystyczne dla danej wspólnoty.

W Polsce działa ponad 50 męskich zgromadzeń zakonnych oraz ok. 150 żeńskich, z których dwie trzecie to stare, tradycyjne zakony i instytuty, a reszta to zgromadzenia młode, z których wiele dotarło do Polski z zagranicy. Funkcjonuje też blisko 30 instytutów świeckich, których członkowie są uznawani za osoby konsekrowane.

We wszystkich męskich zgromadzeniach zakonnych w Polsce żyje i pracuje ok. 13 tys. zakonników, spośród których ok. 1,5 tys. to bracia zakonni. Powołania nie są liczne - rocznie do wszystkich zakonów i zgromadzeń wstępuje, aby przygotować się do zostania bratem zakonnym, ok. 40-50 osób. (PAP)

mtb/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)