Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

2,5 mln euro na Panteon Narodowy w Krakowie

0
Podziel się

2,5 mln euro zarząd województwa małopolskiego przeznaczył w czwartek na
wsparcie budowy Panteonu Narodowego w podziemiach krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła. To o
pół miliona euro mniej niż wcześniej planowano.

bEhnprNh

2,5 mln euro zarząd województwa małopolskiego przeznaczył w czwartek na wsparcie budowy Panteonu Narodowego w podziemiach krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła. To o pół miliona euro mniej niż wcześniej planowano.

"Panteon Narodowy to projekt ważny, od dłuższego czasu trwało poszukiwanie funduszy na jego realizację. Decyzja o zmniejszeniu środków na ten cel zapadła po konsultacjach" - powiedział PAP marszałek Małopolski Marek Sowa.

0,5 mln euro zostało przeznaczonych, zamiast na panteon, na inwestycje w Szpitalu Uniwersyteckim, m.in. na modernizację jednego z bloków operacyjnych i adaptację pomieszczeń pod urządzenie PET (do pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej)
, które umożliwia m.in. wczesną diagnostykę nowotworów. Szpital dostanie w sumie na ten projekt 3 mln euro.

bEhnprNj

Przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka powiedział PAP, że decyzja o zmniejszeniu dotacji została podjęta w porozumieniu z nim i w niczym nie burzy harmonogramu planowanych prac. "Liczymy, że uda się nam pozyskać pieniądze z innych źródeł. Staramy się o dotację ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, wystąpimy też do ministra kultury" - mówił prof. Ziejka. Fundacja liczy na wpływy z uruchomionej pod koniec stycznia sprzedaży cegiełek.

Pieniądze przyznane przez zarząd województwa pochodzą z środków, które Małopolska otrzymała po podziale 512 mln euro z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania. Była to premia dla tych województw, które najlepiej wykorzystują fundusze unijne w ramach programów operacyjnych.

Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Decyzje, kto tam spocznie, ma podejmować dziewięcioosobowa kapituła pod przewodnictwem prezydenta Polski, która zostanie powołana pod koniec tego roku lub na początku 2012.

Na I etap budowy Panteonu, czyli sześć połączonych ze sobą krypt, potrzeba ok. 17 mln zł. W podziemiach kościoła, wydzierżawionych od władz kościelnych na 40 lat, trwają obecnie prace archeologiczne, której powinny zakończyć się jesienią. Władze fundacji podkreślają, że inwestycja jest bezpieczna dla świątyni i została poprzedzona bardzo szczegółowymi badaniami.

bEhnprNp

Pierwsza część Panteonu ma być uroczyście otwarta we wrześniu 2012 r., w 400. rocznicę śmierci wybitnego kaznodziei ks. Piotra Skargi.

Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską.(PAP)

wos/ hes/ jbr/

bEhnprNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)