Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

2,5 tony starych kluczy na makietę Torunia dla niewidomych

0
Podziel się

2,5 tony starych kluczy zebrali mieszkańcy Torunia i okolicznych gmin w ramach
akcji "Klucz do mojego miasta". Niepotrzebny już w domach złom zostanie przetopiony i przetworzony
w dotykową makietę toruńskiej Starówki dla niewidomych gości miasta.

bEiwwaTF

2,5 tony starych kluczy zebrali mieszkańcy Torunia i okolicznych gmin w ramach akcji "Klucz do mojego miasta". Niepotrzebny już w domach złom zostanie przetopiony i przetworzony w dotykową makietę toruńskiej Starówki dla niewidomych gości miasta.

Klucze oraz wkładki patentowe do zamków i kłódki zbierano przez dwa miesiące w szkołach, przedszkolach, klubach osiedlowych i zakładach pracy, a także wrzucano do urn wystawionych w ruchliwych miejscach miasta. Po komisyjnym zważeniu całego zbioru okazało się, że zgromadzono dokładnie 2446 kg złomu.

"Po przetopieniu powstanie z tego makieta głównych zabytków Torunia. Tak uformowane modele umożliwią niewidomym torunianom i gościom poznanie pereł toruńskiej architektury, a inicjator akcji - toruńska Lokalna Organizacja Turystyczna - chce uwrażliwić mieszkańców na potrzeby niepełnosprawnych oraz uświadomić im ich rolę jako gospodarzy miasta" - poinformowała w poniedziałek koordynująca akcję Malwina Rouba.

bEiwwaTH

"A to jeszcze nie koniec, bo nie wszystkie urny zdążyły dojechać na czas i codziennie pojawiają się kolejne kartony wypełnione kluczami, przyjeżdżające do nas z bliskich i dalekich zakątków miasta i powiatu. Teraz przed nami etap poszukiwania wykonawcy odlewu, przygotowywania projektu oraz wybór miejsca, gdzie stanie gotowa makieta" - zaznaczyła Rouba.

Zbiórka kluczy przerosła oczekiwania organizatorów: aż 468 kilogramów zebrali uczniowie Zespołu Szkół w Chełmży, 70 kilogramów - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Toruniu. Spośród najmłodszych najwięcej - 46 kilogramów - zebrały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Toruniu.

"Dzięki ofiarności ludzi, którzy pozbyli się starych, niepotrzebnych im kluczy i kłódek, niewidomi z naszego regionu, jak również odwiedzający Toruń, będą mogli +zobaczyć+ zabytki toruńskiej Starówki. Cieszę się, że do akcji dołączyli również najmłodsi mieszkańcy naszego regionu, to dzięki takim projektom maluchy uczą się pomagać innym ludziom" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W samym Toruniu mieszka ponad 700 niewidomych, a w całym województwie kujawsko-pomorskim - 3,5 tys. (PAP)

bEiwwaTN

olz/ hes/ jra/

bEiwwaUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)