Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30-lecie śląsko-dąbrowskiej Solidarności - uroczystości w Jastrzębiu

0
Podziel się:

Plenerowy koncert z udziałem gwiazd muzyki lat 80. w Katowicach i
tradycyjne uroczystości pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego w Jastrzębiu Zdroju - to główne
punkty programu obchodów 30-lecia Solidarności w województwie śląskim.

Plenerowy koncert z udziałem gwiazd muzyki lat 80. w Katowicach i tradycyjne uroczystości pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego w Jastrzębiu Zdroju - to główne punkty programu obchodów 30-lecia Solidarności w województwie śląskim.

Jak co roku, związkowcy i zaproszeni goście spotkają się 3 września na mszy świętej oraz pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. W ubiegłym roku wziął w nich udział nieżyjący już prezydent Lech Kaczyński.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda, w tym roku w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta, nie zaproszono na uroczystość prezydenta Bronisława Komorowskiego. Powodem jest gorąca polityczna atmosfera w kraju. Przeważył fakt, że uroczystości w Jastrzębiu Zdroju mają otwarty, plenerowy charakter.

"Gdyby uroczyste spotkanie było w tej sali, jestem otwarty, bo wiem, jakie osoby będą. Tej gwarancji nie mam w Jastrzębiu na tym placu. Rok temu w obecności Lecha Kaczyńskiego były jakieś gwizdy. To wszystko jest jeszcze gorące, choćby rzeczy, które się dzieją z krzyżem. Jeśli ja zapraszam gościa, to jestem odpowiedzialny za to, żeby był przyjęty godnie" - wyjaśnił Duda dziennikarzom.

Na uroczystości nie został zaproszony również premier Donald Tusk. Jak przyznał Duda, w tym przypadku zdecydował jednak fakt, że kilkakrotnie zapraszany, w tym przed objęciem stanowiska szefa rządu, nigdy z zaproszenia śląsko-dąbrowskiej "S" nie skorzystał.

"Neutralną osobą był pan marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, ale przedzwonił, że jest w tym czasie na urlopie. Będzie wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek" - wyliczał Duda.

Po raz pierwszy obok oficjalnych uroczystości w Jastrzębiu Zdroju śląsko-dąbrowska "S" organizuje też rozrywkową imprezę dla szerokiej publiczności. Gwiazdą koncertu zaplanowanego na 5 września w Katowicach będzie legendarna niemiecka grupa Alphaville, czołowy przedstawiciel popularnego w latach 80. gatunku new-romantic, która wylansowała takie przeboje jak "Forever Young" czy "Big In Japan". Polską scenę muzyczną reprezentować będą Dżem i Oddział Zamknięty. Koncert odbędzie się na rekreacyjnych terenach w centrum miasta - w Katowickim Parku Leśnym. Wstęp wolny.

"Koncert dedykujemy nie tylko tym, którzy walczyli, ale chcemy również ludziom młodym pokazać, czym była Solidarność i o co walczyliśmy" - powiedział Duda.

"Alphaville to ikona lat 80. Członkowie zespołu bardzo się cieszą, że wystąpią na koncercie organizowanym z takiej okazji, są tym zaszczyceni" - zapewnił przedstawiciel organizującej koncert agencji, Jacek Siębor.

Impreza nie będzie miała jednak wyłącznie charakteru artystycznego. W Parku Leśnym rozstawione będą stoiska informujące o projektach realizowanych przez Solidarność oraz punkty pomocy prawnej. Będzie też można dowiedzieć się, jak wstąpić do związku. Imprezę poprowadzi Robert Leszczyński.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, porozumieniem robotników z władzami PRL, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.

Oprócz poparcia wszystkich 21 postulatów gdańskich, wolnych sobót dla całej Polski oraz zniesienia niszczącej więzi rodzinne "czterobrygadówki", górnicy wywalczyli m.in. podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Władza zgodziła się też na wiele branżowych postulatów pracowników kopalń.(PAP)

lun/ mgr/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)