Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

300 rektorów i prorektorów szkół muzycznych przyjedzie do Warszawy

0
Podziel się:

Ponad 300 przedstawicieli władz uczelni i szkół muzycznych z różnych
krajów, głównie rektorów i prorektorów, będzie gościć w Warszawie w dniach 4-6 listopada na
Międzynarodowym Kongresie Europejskich Konserwatoriów Muzycznych AEC.

Ponad 300 przedstawicieli władz uczelni i szkół muzycznych z różnych krajów, głównie rektorów i prorektorów, będzie gościć w Warszawie w dniach 4-6 listopada na Międzynarodowym Kongresie Europejskich Konserwatoriów Muzycznych AEC.

Obrady będą się odbywały w gmachu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

"Ten kongres jest wydarzeniem prestiżowym. To dla nas zaszczyt, że możemy być gospodarzami" - podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej prođrekđtor uczelni ds. stuđdencđkich i konđtakđtów zagrađniczđnych prof. Jagna Danđkowđska.

Kanclerz uczelni, mgr Marek Bykowski, zapowiedział, że wśród gości znajdą się m.in. przedstawiciele władz Akademii Muzycznej im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach, Konserwatorium Paryskiego, Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu i Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

AEC (Association Europeenne des Conservatoires, Academies de Musique et Musikhochschulen), które wybrało Warszawę na gospodarza kongresu, to Stowarzyszenie Europejskich Konserwatoriów Muzycznych, zrzeszające prawie 300 wyższych muzycznych akademickich instytucji edukacyjnych z ponad 50 krajów. Jednym z jego celów jest organizowanie międzynarodowych spotkań poświęconych kształceniu artystycznemu. Taka też będzie tematyka kongresu w Warszawie.

W związku z Rokiem Chopinowskim, warszawska uczelnia przygotowała na czas obrad specjalny chopinowski program artystyczny i turystyczny skierowany do gości. Celem będzie popularyzacja osoby i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora.

Kongres otworzy wykonanie Fanfary Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - kompozycji Miłosza Bembinowa na instrumenty dęte i perkusję. W ciągu trzech dni obrad goście wysłuchają m.in. utworów Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Henryka Wieniawskiego.

Pierwszy dzień, 4 listopada, zostanie zakończony uroczystym koncertem w Filharmonii Narodowej, w wykonaniu profesorów warszawskiej uczelni. Wystąpi m.in. pianista Jerzy Sterczyński. Wśród utworów Chopina, które usłyszy publiczność znajdą się Etiuda cis-moll op.25 nr 7 i Polonez As-dur op.53.

Drugiego dnia podczas plenarnej sesji zaprezentowany zostanie wykład prof. Marii Szraiber na temat tradycji chopinowskiej w działalności dydaktycznej uczelni.

Licznym sesjom poświęconym dyskusji, wykładom i prezentacjom towarzyszyć będą m.in.: wystawa prezentująca unikalne zbiory wydawnictw chopinowskich biblioteki uniwersytetu oraz - w przerwach - występy muzyczne studentów.

Gospodarze zadbają także o atrakcje gastronomiczne z akcentami chopinowskimi. Podczas posiłków uczestnikom kongresu podawane będą potrawy "a la Chopin", przygotowane według historycznych przepisów, przy współpracy warszawskich restauratorów. W czasie przerw na kawę goście będą mogli spróbować przygotowany przez cukierników, według ponad stuletniej receptury, mazurek Chopina.

Po zakończeniu kongresu, 7 listopada, osoby zainteresowane będą mogły wybrać się na wycieczkę po Warszawie "Śladami Fryderyka Chopina".(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)