Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30 firm wyróżnionych w konkursie "Mama w pracy"

0
Podziel się:

30 firm, które wspierają kobiety łączące macierzyństwo z pracą zawodową,
zostało wyróżnionych w 4. edycji konkursu "Mama w pracy" Fundacji Świętego Mikołaja. Jego
organizatorzy przekonują, że matka jest wartościowym pracownikiem, o którego należy dbać.

30 firm, które wspierają kobiety łączące macierzyństwo z pracą zawodową, zostało wyróżnionych w 4. edycji konkursu "Mama w pracy" Fundacji Świętego Mikołaja. Jego organizatorzy przekonują, że matka jest wartościowym pracownikiem, o którego należy dbać.

Podczas uroczystego wręczenia nagród w piątek przedstawiono wyniki opracowania powstałego na podstawie 6429 ankiet przysłanych przez uczestniczki konkursu.

Wynika z nich, że 78 proc. kobiet w ciąży spotyka się z życzliwym traktowaniem przez przełożonych, a 89 proc. z życzliwością współpracowników. Wciąż jednak zdarzają się trudności z łączeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych. 12 proc. matek dzieci młodszych niż 4 lata ma nieprzyjemności, gdy korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a 11 proc. wbrew własnej woli pracuje "po godzinach".

"Powoli zmienia się w Polsce klimat wokół sytuacji zawodowej kobiet chcących być jednocześnie matkami. Jednak jeszcze wiele jest do zrobienia. Ponad połowa ankietowanych kobiet ocenia, że w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o sytuację matek w ich miejscu pracy. Chcielibyśmy to zmienić i mamy nadzieje, że kolejne edycje konkursu zgromadzą jeszcze więcej firm przyjaznych mamom, a rozwiązania wprowadzone u laureatów i wyróżnionych w tym roku, staną się inspiracją do działań dla wielu pracodawców" - mówiła organizatorka konkursu Izabela Schnell.

Laureatami konkursu na firmę przyjazną mamom zostały: Danone, O.K. Centrum Języków Obcych z Lublina oraz Centrum Edukacji "Oskar" z Olsztyna, 27 innych firm z całej Polski otrzymały wyróżnienia.

Zwycięskie firmy oferują swoim pracownikom m.in. dodatkowy płatny miesiąc urlopu macierzyńskiego, opiekę medyczną w czasie ciąży i pokrycie kosztów porodu w wybranym szpitalu, wyprawkę dla dziecka, umożliwiają przychodzenie do pracy z dzieckiem i ustalenie indywidualnego harmonogramu pracy, pracę w ruchomym wymiarze godzin, a także korzystanie z firmowego transportu do prywatnych celów.

Konkurs "Mama w pracy" jest organizowany z dziennikiem "Rzeczpospolita", przy współudziale Instytutu Badawczego MillwardBrown SMG/KRC, który opracował dane z ankiet. W tym roku do konkursu zgłoszono 112 przedsiębiorstw z całej Polski.

Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Mama w pracy" wynika, że zdecydowana większość kobiet chce łączyć pracę zawodową z macierzyństwem. Jednak co piąta pracująca kobieta odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy. 15 proc. kobiet deklaruje, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytano je o plany macierzyńskie, a 22 proc. spotkało się z negatywną reakcją pracodawcy po poinformowaniu o ciąży. Prawie co trzecia matka na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym spodziewa się zwolnienia, a pracę traci co szósta.(PAP)

akw/ bno/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)