Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

30 mln zł na kulturę. Zamiast dla partii

0
Podziel się:

Minister Zdrojewski chce przekazać dodatkowe środki na muzea.

30 mln zł na kulturę. Zamiast dla partii
(kprm.gov.pl)
bEUfRtGt

Zwiększenie o 30 mln zł budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowała we wtorek w poprawce do ustawy budżetowej senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycję związane z muzealnictwem.

Poprawkę tej treści do ustawy budżetowej na 2011 rok zgłosił przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Piotr Zientarski z PO. Jako źródło finansowania wskazał zaoszczędzone wcześniej środki pochodzące z subwencji dla partii politycznych._ - Środki z subwencji powinny zostać wydane na dziedzictwo narodowe _ - przekonywał Zientarski.

Ograniczenie subwencji zostało przegłosowane w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku głosami klubów PO oraz PJN. Przeciwni redukowaniu środków budżetowych dla partii byli posłowie PiS, SLD i koalicyjnego PSL. Oszczędności z tego tytułu wynoszą ponad 60 mln zł.

bEUfRtGv

Senatorowie komisji nie zgłosili natomiast uwag do innych części ustawy budżetowej, odnoszących się do kultury, m.in. Funduszu Promocji Twórczości, Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W ustawie budżetowej zapisano na tegoroczną kulturę ponad 2 mld 458 mln zł.

Podczas prac nad ustawą minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wyrażał zadowolenie, że resort kultury nie został objęty oszczędnościami, przeciwnie - w stosunku do roku poprzedniego podniesiono go o 150 mln zł, co pozwoli utrzymać wszystkie programy operacyjne ministra kultury na rok 2011.

Według Zdrojewskiego dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na uregulowanie rozmaitych zobowiązań finansowych związanych z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Domem Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwiększenie budżetu pozwoli też na przygotowanie artystycznej oprawy Europejskiego Kongresu Kultury oraz polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

bEUfRtGB
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t20400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;zrobila;festiwal;niech;premier;sam;sie;ograniczy,171,0,738987.html) Platforma zrobiła festiwal. _ Niech premier sam się ograniczy _ Szef SLD uważa, że zmniejszenie subwencji dla partii zaburzy model funkcjonowania państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t86743.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sejm;obcial;subwencje;dla;partii;o;polowe,86,0,737622.html) Sejm obciął subwencje dla partii o połowę Przykręcenie kurka z gotówką przyniesie ponad 55 mln złotych oszczędności rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t97545.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;i;psl;zyja;na;kredyt;platforma;ma;80;milionow,124,0,734844.html) SLD i PSL żyją na kredyt. Platforma ma 80 milionów Partie bronią 115 milionów złotych dotacji z budżetu, bo to dla nich być albo nie być. Senat poparł ograniczenie subwencji.
bEUfRtGW
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)