Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
26.01.2013 20:05

31 ofiar w Pakistanie. Starcia talibów z prorządową milicją

Według agencji AP w walkach między dwoma islamskimi ugrupowaniami zginęło 24 ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ARSHAD ARBAB)

W starciach pakistańskich talibów z prorządowymi milicjami zginęło w sobotę co najmniej 31 ludzi. Po godzinach zaciekłej walki talibowie zostali pokonani - podała agencja Reutera. Według agencji AP w walkach między dwoma islamskimi ugrupowaniami zginęło 24 ludzi.

Około 300 talibów uzbrojonych w moździerze i granaty rakietowe przypuściło w nocy atak na rejon Maiden w dolinie Tirah w Agencji Chajber i Agencji Kurrram na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie - podał bojownik z prorządowej milicji Ansar ul-Islam.

Milicja pokonała talibów, zabijając 15 i biorąc do niewoli ośmiu. Według niej zginęło trzech mieszkańców wsi, w tym starsza kobieta. Z kolei według talibskiego bojownika, talibowie zabili 13 członków milicji.

Jak podaje agencja AP, Arshad Khan z Agencji Chajber powiedział, że w dolinie Tirah walki między dwoma ugrupowaniami islamskich bojownikow zaczęły się w piątek, kiedy ugrupowanie Tehrik-e-Taliban opanowało bazę drugiego ugrupowania, Ansar ul-Islam. Ansar-ul Islam usiłowało odbić bazę i walki przeciągnęły się na sobotę.

Według przedstawiciela pakistańskiego wojska większość z 24 zabitych to bojownicy. Dolina Tirah blisko granicy z Afganistanem jest bazą operacyjną dla różnych ugrupowań. Zamieszkuje ją głównie waleczny szczep Afrydów, który wsławił się skutecznym stawianiem oporu armiom Wielkich Mogołów i zaciętymi walkami podczas wojen z Brytyjczykami. Obecnie Afrydzi kontrolują transport w swoim strategicznie położonym regionie, mają też udział w handlu bronią i amunicją.

Jak podaje agencja AP, do walk doszło również na południu, w prowincji Beludżystan, gdzie rządowe oddziały od dawna zwalczają miejscowych nacjonalistów. Beludżowie domagają się większego udziału w zyskach z zasobów naturalnych swoich ziem. W sobotę duża grupa uzbrojonych mężczyzn zaatakowała posterunek prorządowej milicji 500 km na północny wschód od Kwety - stolicy Beludżystanu. Według lokalnego administratora Noor Illahiego Bugtiego zginęło dwóch ludzi, reszta poddała się; siedmiu ochotników z milicji zostało uprowadzonych przez napastników. W rejon zajścia skierowano wojsko.

Od 2009 roku pakistańskie wojsko i prorządowe milicje wydzierają kolejne rejony talibom, którzy przedtem kontrolowali tereny odległe o kilka godzin jazdy od Islamabadu.

Przedstawiciele pakistańskich władz twierdzą, że wycofanie z Afganistanu oddziałów koalicji pod dowództwem NATO może spowodować, że talibowie w Pakistanie wzrosną w siłę. Talibowie po obu stronach pakistańsko-afgańskiej granicy, chociaż stanowią odrębne ugrupowania, tworzą mocny sojusz.

Czytaj więcej w Money.pl
Pakistan się ugiął. NATO przejedzie przez... Chaman w Beludżystanie jest jednym z dwóch przejść wykorzystywanych dla dostaw NATO do Afganistanu. Islamabad zamknął lądowe szlaki zaopatrzeniowe w listopadzie 2011 roku w reakcji na śmierć 24 pakistańskich żołnierzy.
Wrócą konwoje. Grożą, że zabiją kierowców Groźby pojawiły się po decyzji władz Pakistanu o ponownym otwarciu szlaków transportowych dla wojsk NATO w Afganistanie.
NATO-wskie rakiety wycelowane w Syrię Sojusz Północnoatlantycki odpowiedział na prośbę władz w Ankarze z jesieni ubiegłego roku, gdy w wyniku ostrzału zza syryjskiej granicy zginęło pięciu tureckich cywilów.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz