Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

31 sierpnia mają ruszyć grupowe zwolnienia w TVP

0
Podziel się:

31 sierpnia mają się rozpocząć zwolnienia grupowe w TVP. Zarząd chce
zwolnić ponad 11 proc. pracowników. Największe zwolnienia mają dotknąć administrację, dziennikarzy
i realizatorów. Na 3 sierpnia zarząd TVP wyznaczył termin konsultacji planu zwolnień ze związkami
zawodowymi.

31 sierpnia mają się rozpocząć zwolnienia grupowe w TVP. Zarząd chce zwolnić ponad 11 proc. pracowników. Największe zwolnienia mają dotknąć administrację, dziennikarzy i realizatorów. Na 3 sierpnia zarząd TVP wyznaczył termin konsultacji planu zwolnień ze związkami zawodowymi.

Według informacji przedstawionych na stronach internetowych związku pracowników twórczych "Wizja", uchwała zarządu TVP przewiduje zwolnienie 500 spośród ponad 4300 pracowników, a zwolnienia potrwają do końca roku.

Zarząd zamierza zwolnić 158 pracowników administracji, 98 dziennikarzy wynagradzanych w systemie honoracyjnym i 24 - w systemie motywacyjnym, 56 realizatorów telewizyjnych i filmowych, 21 realizatorów technicznych oraz 20 realizatorów audycji. Ponadto zwolnienia obejmą m.in. kierowników komórek - 32, pracowników działu gospodarczego i obsługi - 26, 7 dyrektorów, zwolniony ma być także jeden z pięciu doradców zarządu i jeden korespondent zagraniczny.

Według informacji przedstawionej przez związki podstawowym kryterium kwalifikacji do zwolnień grupowych ma być "znaczenie zadań na danym stanowisku pracy w realizacji procesów w spółce", a kryterium dodatkowym: sytuacja rodzinna, posiadanie prawa do emerytury lub renty, zatrudnienie w spółce współmałżonków oraz kwalifikacje pracownika.

Zaplanowane na 3 sierpnia konsultacje z telewizyjnymi związkami zawodowymi prowadzić mają dyrektorzy: biura kadr, finansów, strategii i zarządu. Telewizyjna "Solidarność" domaga się jednak, by termin konsultacji przyspieszyć - związkowcy zaproponowali pierwsze spotkanie już w piątek.

Biuro prasowe TVP poinformowało w czwartek PAP, że TVP wyjdzie naprzeciw postulatom związkowców i pierwsze spotkanie negocjacyjne odbędzie się wcześniej niż 3 sierpnia. "Z przyczyn obiektywnych spotkanie to nie może odbyć się 24 lipca br., ale zbliżony termin zostanie zaproponowany stronie związkowej w najbliższych dniach" - oświadczył zespół prasowy TVP.

Telewizyjna "Solidarność" domaga się ponadto niezwłocznego udostępnienia danych niezbędnych do prowadzenia negocjacji w sprawie zwolnień grupowych. Według informacji widniejących na stronach internetowych związku mają to być: informacja o liczbie pracowników zatrudnionych na czas określony, opis optymalizacji polityki programowej i marketingowej TVP, informacja, ilu pracowników TVP pracuje w konkurencyjnych firmach.

Zwolnienia grupowe to kolejny etap zmniejszania zatrudnienia w TVP. Wcześniej w spółce trwał program "dobrowolnych odejść", z którego skorzystało 177 pracowników. Ponadto TVP chce się rozstać z ok. 400 pracownikami, zatrudnionymi na czas próbny lub określony. (PAP)

js/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)