Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

32. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

0
Podziel się

Magda Umer, kanadyjska piosenkarska francuskojęzyczna Jorane i Zvezdana
Novaković ze Słowenii znajdą się wśród artystów, których będzie można zobaczyć i posłuchać podczas
tegorocznego 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

bDzMVDFh

*Magda Umer, kanadyjska piosenkarska francuskojęzyczna Jorane i Zvezdana Novaković ze Słowenii znajdą się wśród artystów, których będzie można zobaczyć i posłuchać podczas tegorocznego 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. *

Festiwal rozpocznie się 18 marca i potrwa 10 dni.

Jak poinformował dziennikarzy w piątek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA), Konrad Imiela, festiwal będzie się różnił nieco od poprzednich, bowiem zacznie się Konkursem Aktorskiej Interpretacji Piosenki, którego formuła została nieco zmieniona.

bDzMVDFj

"Są dwie istotne zmiany. Po pierwsze stworzyliśmy kanon repertuarowy. Spośród trzech piosenek przygotowanych na eliminacje co najmniej jedną należy wybrać z repertuaru Jacques'a Brela, Bertolda Brechta, Nicka Cave, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Władimira Wysockiego czy Toma Waitsa, Kurta Weilla" - mówił Imiela.

Dyrektor wyjaśnił, że stworzenie takiego kanonu było bardzo potrzebne zwłaszcza artystom zagranicznym, którzy chcieli brać udział w konkursie aktorskiej interpretacji piosenki, ale nie bardzo wiedzieli, co to za konkurs i jaki w nim obowiązuje repertuar.

Druga istotna zmiana, którą wymienił Imiela, to zaproszenie do udziału wszystkie szkoły aktorskie z Polski. "Każda szkoła aktorska czy lalkarska wyznacza w tym roku swoich dwóch reprezentantów, którzy wezmą udział w konkursie" - poinformował. Reprezentantów wyznaczają władze uczelni lub są wyłaniani podczas wewnętrznych, uczelnianych eliminacji.

"Chcemy tych młodych ludzi zachęcić do udziału w naszym konkursie, bo gdy studiują, to myślą, że są za młodzi, mają jeszcze czas na konkurs. A gdy kończą uczelnię, to okazuje się, że czasu brakuje" - mówił dyrektor.

bDzMVDFp

W tym roku z recitalem do Wrocławia przyjedzie Magda Umer, która zaprezentuje utwory z nowej płyty "Noce i sny". Sama mówi o swoim najnowszym repertuarze, że "to listopadowa opowieść o listopadowym życiu listopadowej kobiety". "Będą to utwory smutne, ale i piękne. O jesieni życia. O miłości i samotności. O potrzebie ocalenia wspomnień O przemijaniu, przeciwko któremu daremnie jesteśmy" - tak Umer zapowiada swój recital.

Ponadto na scenie wystąpi Arek Jakubik z monodramem "Ja". Aktor na scenie będzie próbował "uchwycić szaleństwo artysty, który staje się bożkiem, przedmiotem kultu". Z kolei Karolina Cicha, laureatka II nagrody podczas 27. PPA, zaśpiewa piosenki do tekstów Tadeusza Różewicza.

Tegoroczny Koncert Galowy "Anioły w kolorze", z piosenkami Ewy Demarczyk (artystka kończy w tym roku 70 lat), przygotowuje Paweł Passini. Piosenki Demarczyk zaśpiewają m.in. Stanisława Celińska, Kinga Preis, Gaba Kulka i Justyna Steczkowska. Reżyser wystosował otwarty list do Demarczyk, z którą próbował się kontaktować na różne sposoby i przez różne osoby. "Wykorzystaliśmy już inne drogi nawiązania kontaktu z Panią, pozwalam sobie więc zwrócić się do Pani, lub też bliskich Pani osób, z którymi utrzymuje Pani kontakty: proszę się odezwać!" - pisze Passini, który bardzo by chciał widzieć Ewę Demarczyk na tegorocznym Koncercie Galowym.(PAP)

umw/ hes/

bDzMVDFq
bDzMVDFK
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)