Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

32. Warszawskie Spotkania Teatralne od 24 marca

0
Podziel się:

"Tęczowa Trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki, "III Furie" w reż. Marcina
Libera i "Wielki Gatsby" w reż. Michała Zadary to wybrane spektakle, które znalazły się w nurcie
głównym Warszawskich Spotkań Teatralnych. Festiwal rozpocznie się 24 marca.

*"Tęczowa Trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki, "III Furie" w reż. Marcina Libera i "Wielki Gatsby" w reż. Michała Zadary to wybrane spektakle, które znalazły się w nurcie głównym Warszawskich Spotkań Teatralnych. Festiwal rozpocznie się 24 marca. *

  1. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają do 3 kwietnia.

"Każda europejska metropolia powinna posiadać tego typu prestiżowy festiwal teatralny" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej szef Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Maciej Nowak.

W najważniejszej części festiwalu - nurcie głównym - znalazły się wybrane spektakle powstałe na polskich scenach między grudniem 2010 a listopadem 2011.

Do głównego nurtu festiwalu zostały zaproszone m.in.: "III Furie" w reż. Marcina Libera z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Publiczność zobaczy także przedstawienie "Pan Tadusz czyli ostatni zajazd na Litwie" w reż. Mikołaja Grabowskiego (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).

"Warszawskie Spotkania Teatralne, o czym napisała w książce podsumowującej historię tego festiwalu Magda Raszewska, nie może się odbyć bez spektaklu ze Starego Teatru w Krakowie - czekamy na to co rok. W tym przypadku jego dyrektor zmierzył się z +Panem Taduszem+. Spektakl jest intrygujący i kontrowersyjny, to nieoczywiste odczytanie Mickiewicza" - ocenił Nowak.

Zaprezentowana zostanie także "Tęczowa trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki (Teatr Polski we Wrocławiu). "To pewnie najgorętszy spektakl ostatnich miesięcy, dostał wszelkie możliwe nagrody. Mówi o przygotowaniach do mistrzostw Europy w piłce nożnej, co jest pretekstem do analizy sytuacji politycznej i społecznej w Polsce" - zwrócił uwagę dyrektor Instytutu Teatralnego.

W nurcie głównym festiwalu znalazły się również: "Mickiewicz. Dziady. Performance" w reż. Pawła Wodzińskiego, "Jak być kochaną" w reż. Weroniki Szczawińskiej, "Joanna Szalona; Królowa" w reż. Wiktora Rubina, "Judyta" w reż. Wojtka Klemma, "Utwór o matce i ojczyźnie" w reż. Jana Klaty i "Wielki Gatsby" w reż. Michała Zadary.

Nurt Taniec to przygotowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przegląd prezentacji tanecznych z ostatnich sezonów. "Nurt składa się niestety tylko z trzech propozycji i pokazuje to, czego najbardziej w polskim tańcu brakuje: dużych, pełnoobsadowych spektakli produkowanych w innych miejscach niż teatry i balety operowe" - powiedziała zastępca dyrektora instytutu Joanna Szymajda.

Będzie można zobaczyć m.in."Hamleta" w realizacji Cezarego Tomaszewskiego. "Nie jest to inscenizacja +Hamleta+, ale wolna wariacja na temat tego, czym jest Hamlet jako element kultury. Nie będzie to na pewno klasyczne wystawienie Szekspira - jest tutaj wiele cytatów i nawiązań do historii tańca w ogóle" - opowiadała.

Publiczność zobaczy też "Tryptyk" Mikołaja Mikołajczyka oraz "La Sacre" w reż. Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej.

Kolejne festiwalowe nurty to Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, obejmujące spektakle dla dzieci, oraz Rekomendacje Warszawskie - najciekawsze spektakle stołecznych scen.

Widzowie będą mogli śledzić festiwal oglądając na antenie TVP Kultura codzienne relacje z wydarzeń, fragmenty spektakli, opinie.

W trakcie festiwalu odbędzie się też międzynarodowy kongres, w którym uczestniczyć będą krytycy teatralni z całego świata.

Festiwal organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku repertuar festiwalu opiniowała specjalnie powołana w tym celu Rada Programowa w składzie: Katarzyna Janowska (TVP Kultura), Joanna Krakowska ("Dialog"), Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Tomasz Miłkowski ("Przegląd"), Jacek Sieradzki ("Dialog"), Bożena Suchocka (reżyserka teatralna).(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)