Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wypadek
14.11.2009 06:13

35-letni górnik zginął w kopalni "Marcel"

Do wypadku doszło 400 metrów pod ziemią w należącym do tego zakładu tzw. polu marklowickim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dannyfroese/istockphoto)

*To 35. w tym roku śmiertelna ofiara w górnictwie węgla kamiennego. *
_ - Podczas wydobycia górnik sekcyjny został uderzony oderwaną z ociosu (boczna ściana wyrobiska) bryłą węgla _ - mówi rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król.

Wypadek miał miejsce w piątek niespełna godzinę przed północą. Bryła węgla uderzyła górnika w okolice kręgosłupa. Żył jeszcze, gdy transportowano go w kierunku szybu, później stracił przytomność. Zmarł w sobotę ok. pierwszej w nocy. Miał żonę, osierocił jedno dziecko.

Z danych WUG wynika, że od początku roku do końca października w polskich kopalniach doszło do 2904 rozmaitych wypadków, z czego 2311 w kopalniach węgla kamiennego. 24 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 18 w kopalniach węgla.W tym roku, w kopalniach węgla kamiennego zginęło w sumie 35 górników, a dwóch w kopalniach rud miedzi. Także dwie osoby poniosły śmierć w górnictwie kopalin pospolitych.

Do poprzedniej tragedii w górnictwie doszło 5 października, kiedy jednego dnia zginęli dwaj górnicy: w kopalni _ Mysłowice-Wesoła _ w Mysłowicach oraz kopalni _ Sośnica-Makoszowy _ w Zabrzu.

W pierwszym zakładzie zginął 27-letni, w drugim 43-letni górnik. Tego samego dnia w kopalni _ Bielszowice _ w Rudzie Śląskiej sześciu górników zostało poważnie rannych po porannym wstrząsie górotworu.

Najbardziej tragiczny tegoroczny wypadek w górnictwie miał miejsce 18 września w kopalni _ Wujek-Śląsk _ w Rudzie Śląskiej. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników. Kilkunastu z nich nadal przebywa w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wypadek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz