Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

36. Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie

0
Podziel się

Ponad 500 uczniów szkół muzycznych oraz studentów akademii muzycznych z
kilkunastu krajów świata weźmie udział w rozpoczynających się w czwartek 36. Międzynarodowych
Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie (Podkarpacie).

bEhsIWlh

Ponad 500 uczniów szkół muzycznych oraz studentów akademii muzycznych z kilkunastu krajów świata weźmie udział w rozpoczynających się w czwartek 36. Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie (Podkarpacie).

Jak poinformowała PAP sekretarz kursów, Maria Stępińska, uczestnikami kursów są absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, utalentowani uczniowie średnich i podstawowych szkół muzycznych oraz nauczyciele szkół muzycznych, głównie z Polski, ale także z zagranicy. W tym roku do Łańcuta przyjechali instrumentaliści m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Norwegii, Ukrainy, Rosji, Kuwejtu, Korei Płd., Japonii, Nigerii i Nepalu.

Są to adepci gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze i harfie. Podczas kursów skorzystają zarówno z lekcji indywidualnych, jak i zbiorowych, a także z wykładów oraz zajęć kształcenia słuchu i kompozycji.

bEhsIWlj

Zajęcia z nimi prowadzić będzie 52 wybitnych muzyków z Polski i zagranicy, wśród nich Konstanty Andrzej Kulka oraz Andrzej Orkisz, Tomasz Strahl, Claus Reinchardt z Niemiec i Ole Eirik Ree z Norwegii. Zajęcia odbywać się będą w łańcuckim zamku i zamkowym parku.

Kursy tradycyjnie zainauguruje w czwartek wieczorny koncert symfoniczny w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Solistami będą niedawni laureaci międzynarodowych konkursów wiolinistycznych - Emilia Jarocka, Chanelle Bednarczyk, Klaudia Kowacz, Ilona Basiak, Anna Gutowska i Maria Włoszczowska. W programie koncertu znajdą się m.in. kompozycje Maxa Brucha, Camille'a Saint-Saensa, Henryka Wieniawskiego i Antonia Ravela.

Ponadto każdego wieczoru odbywać się będą koncerty w wykonaniu mistrzów.

Kursy zorganizowano w dwóch kilkunastodniowych turnusach. Pierwszy z nich potrwa do 13 lipca, drugi do 27.

bEhsIWlp

Obok zajęć dla uczniów szkół muzycznych, w czasie I turnusu zorganizowano także Artystyczną Akademię dla Najmłodszych, w ramach której przedszkolaki w wieku 4-7 lat mogą wziąć udział w zajęciach tanecznych, teatralnych i plastycznych.

Założycielem kursów oraz ich kierownikiem artystycznym i naukowym w latach 1975-1992 był Zenon Brzewski - prof. Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, juror licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych. (PAP)

api/ hes/ jra/

bEhsIWlK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)