Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

3. Siesta Festival od piątku w Gdańsku

0
Podziel się:

Pięciu artystów m.in. Melody Gardot i Jehro, reprezentujących muzykę świata,
wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku 3. Siesta Festival. Impreza potrwa trzy dni.

*Pięciu artystów m.in. Melody Gardot i Jehro, reprezentujących muzykę świata, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku 3. Siesta Festival. Impreza potrwa trzy dni. *

"Podczas festiwalu po raz pierwszy w Polsce wystąpi portugalska piosenkarka fado Cuca Roseta" - poinformował w czwartek PAP współorganizator i rzecznik Siesta Festival Maciej Farski.

Wydaną w 2011 r. debiutancką płytę artystki, która jest z wykształcenia psychologiem, wyprodukował dwukrotny laureat Oscara Gustavo Santaollaha za muzykę do filmów "Babel" i "Brokeback Mountain".

Tegoroczny festiwal zainauguruje występ 28-letniej piosenkarki jazzowej, pianistki i gitarzystki Melody Gardot z USA. Jej babcia pochodzi z Polski. W 2003 r. jadącą na rowerze artystkę potrącił samochód. Wskutek wypadku nastąpiły u niej m.in. zmiany wrażliwości na światło i dźwięk, przez które musi stale nosić przeciwsłoneczne okulary. Gardot nagrała trzy płyty. Wśród swoich największych inspiracji piosenkarka wymienia trębacza Milesa Davisa, saksofonistę Stana Getza oraz wokalistki Judy Garland i Janis Joplin.

W drugim dniu festiwalu widzom zaprezentuje się pochodzący z Marsylii Jehro, śpiewający po angielsku, hiszpańsku i francusku. Jego matka ma pochodzenie włosko-greckie, a ojciec jest rodowitym Francuzem. Twórczość Jehro to mieszanka reggae, calypso i bossa novy. Ma na koncie dwie płyty. Jehro wystąpi na Siesta Festival dwukrotnie.

Kolejnym wykonawcą podczas gdańskiego festiwalu będzie urodzona w Lizbonie 37-letnia Lura, określana jako następczyni Cesarii Evory. Obie razem wielokrotnie koncertowały. Rodzice Lury pochodzą z Wysp Zielonego Przylądka i to właśnie kabowerdyjska tradycja muzyczna ma największy wpływ na twórczość piosenkarki.

Tegoroczny Siesta Festival zakończy koncert Bongi, uważanego za żywą legendę afrykańskiej sceny muzycznej. Opuścił swoją ojczyznę w wieku 23 lat. Z sukcesem poświęcił się uprawianiu sportu - był nawet rekordzistą Portugalii w biegu na 400 metrów - Angola była wtedy częścią kolonialnego imperium Portugalii. Potem zajął się muzyką, wydał do tej pory ponad 30 płyt. Jego twórczość to mieszanka folku portugalskiego, typowych dla Angoli rytmów semba i kizomba oraz rytmów latynoskich.

Pomysłodawcą festiwalu w Gdańsku jest dziennikarz Marcin Kydryński, prowadzący w Programie III Polskiego Radia audycję pt. "Siesta", prezentującą muzykę z różnych stron świata.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka oraz klubach Miasto Aniołów i Parlament. (PAP)

rop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)