Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 dni do Euro - Bezpieczeństwo priorytetem

0
Podziel się:

Na 40 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 służby zapewniają, że są
przygotowane do turnieju. Opracowane zostały m.in. plany działania na wypadek zagrożeń; zapadła też
decyzja o czasowym przywróceniu kontroli na granicach Polski z krajami UE.

Na 40 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 służby zapewniają, że są przygotowane do turnieju. Opracowane zostały m.in. plany działania na wypadek zagrożeń; zapadła też decyzja o czasowym przywróceniu kontroli na granicach Polski z krajami UE.

W zapewnienie bezpieczeństwa podczas trzeciej największej imprezy sportowej na świecie ma być w sumie zaangażowanych kilkadziesiąt tysięcy policjantów, pograniczników oraz strażaków, a także funkcjonariusze BOR i ABW. Do przygotowań włączył się również resort sprawiedliwości - zorganizowane będą dyżury w sądach w przypadku ewentualnej dużej liczby spraw koniecznych do rozpoznania w trybie przyspieszonym.

Plany działań obejmują przede wszystkim miasta, w których będą się odbywać turniejowe mecze, czyli Warszawę, Poznań, Gdańsk i Wrocław, a także Kraków, gdzie mają mieszkać i trenować trzy drużyny, oraz Lublin i Rzeszów - ze względu na bliskość granicy. Przygotowania dotyczą też innych ośrodków, w których powstaną np. tzw. strefy kibica.

We wszystkich głównych miastach w czasie turnieju działać będą policyjne sztaby. Będą one też pracować w trakcie meczów na stadionach, tak by na bieżąco reagować na różnego rodzaju zagrożenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za bezpieczeństwo meczu odpowiada organizator, ale policja ma go wspierać m.in. w przypadku ewentualnych incydentów.

Koordynacją działań związanych z zabezpieczeniem Euro 2012 i wymianą informacji m.in. ze służbami krajów uczestniczących w turnieju będzie się zajmować Policyjne Centrum Dowodzenia Operacją w Legionowie. Otwarto je w lutym, formalnie zacznie jednak działać 15 maja, czyli w dniu kiedy wszystkie służby mają osiągnąć pełną gotowość do zabezpieczenia Euro. To tu mają zapadać m.in. decyzje dotyczące skierowania do wybranego miasta dodatkowych sił policyjnych z innych rejonów kraju; tu też mają spływać sygnały o ewentualnych zagrożeniach.

Centrum ma działać bez przerwy przez całe Euro, czyli przez 61 dni. Na każdej z trzech zmian ma pracować 95 osób, w tym 59 polskich policjantów, 18 oficerów łącznikowych z krajów biorących udział w turnieju, a także z EUROPOL-u, INTERPOL-u oraz IMEST-u, czyli interpolowskiej grupy wsparcia imprez o charakterze masowym, oraz przedstawiciele innych służb m.in. ABW, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Do Polski ma też przyjechać ok. 120 policjantów z innych krajów. Będą to głównie spottersi, czyli funkcjonariusze, którzy będą pomagać kibicom. Mają oni też informować polską policję np. o osobach, które mogą wszczynać burdy. Spottersi będą też na stadionach - ubrani w błękitne kamizelki, z flagami swoich państw.

Do zadań policji podczas Euro będzie należeć konwojowanie piłkarzy z lotnisk do hoteli, z hoteli na stadiony i na treningi. Każdej drużynie będzie towarzyszyć polski funkcjonariusz. Ma on być łącznikiem, pomagającym w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów dotyczących bezpieczeństwa. Według kierownictwa policji tak naprawdę nie będzie funkcjonariusza, który podczas mistrzostw nie będzie w jakiś sposób zaangażowany w ich zabezpieczanie. Dlatego w tym okresie żaden z policjantów nie będzie mógł wziąć urlopu.

W związku z Euro w marcu i w kwietniu zorganizowano ćwiczenia dla służb. Sprawdzianami były także mecze rozgrywane na obiektach, na których odbędą się spotkania turniejowe, m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na każdy z tych meczów ściągani byli policjanci, którzy będą zaangażowani podczas Euro.

Przez tydzień z każdym ze stadionów drobiazgowo zapoznawali się policyjni antyterroryści; opracowywali plany działania, ustalali najkrótsze drogi dotarcia do różnych miejsc. W ochranianiu meczów testowych brali też udział snajperzy i funkcjonariusze z prewencji, a stadiony przed spotkaniami sprawdzali pirotechnicy.

W przypadku incydentów konieczne jest zapewnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Resort sprawiedliwości zapewnia, że w związku z tym zostaną zorganizowane dyżury w sądach oraz zapewnione sale do prowadzenia rozpraw w trybie przyśpieszonym.

Według danych MS w Warszawie na czas turnieju zapewniono gotowość ponad 160 sędziów sądów rejonowych, w Gdańsku - 78, we Wrocławiu - 51 i kolejnych 50 w Poznaniu. W nadzwyczajnych wypadkach możliwe będą czasowe delegacje sędziów między poszczególnymi sądami. W czasie turnieju ograniczone mają zostać także urlopy urzędników sądowych.

Resort sprawiedliwości prowadzi również działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej liczby adwokatów oraz tłumaczy przysięgłych. W Warszawie dyspozycyjność w czasie turnieju zadeklarowało w warszawskiej izbie adwokackiej blisko 80 mecenasów. Trwa także przygotowywanie list tłumaczy. Pomocne w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas Euro 2012 mają również być: możliwość stosowania dozoru elektronicznego wobec osób, na które nałożono tzw. zakaz stadionowy, oraz - przewidziany już w przepisach - tzw. odmiejscowiony tryb prowadzenia rozpraw sądowych.

W zapewnienie bezpieczeństwa podczas Euro 2012 zaangażowanych będzie ok. 6 tys. strażaków. Do Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia przyjadą funkcjonariusze z innych miast - w sumie ok. 400 osób. Będą to płetwonurkowie, ratownicy wysokościowi, specjaliści z zakresu ratownictwa chemicznego, grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami.

Główny sztab straży pożarnej będzie się mieścił w Krajowym Centrum Ratownictwa i Ochrony Ludności w Warszawie. Z tego miejsca oficerowie dyżurni będą mieli podgląd na stadiony i strefy kibica, a także bezpośrednie wizyjne i głosowe połączenia ze sztabami we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.

Straż - podobnie jak policja - przygotowała plany działania i scenariusze reagowania na wypadek nagłych zdarzeń i zagrożeń, m.in. strażacy będą monitorować skład powietrza nad stadionami i strefami kibiców, m.in. na wypadek zagrożeń chemicznych.

Zaplanowano też szczegóły masowych ewakuacji ludzi w przypadku zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych. Na wypadek tego typu sytuacji przygotowane są tzw. ciągi dekontaminacyjne: duże namioty rozdzielone kurtynami, pozwalające na sprawne oczyszczenie co najmniej kilkudziesięciu osób na godzinę z materiałów radioaktywnych, biologicznych i chemicznych.

Strażacy dysponują też mobilną stacją ratunkową, która będzie mogła być wykorzystana, gdyby doszło do wypadków masowych, np. do katastrofy budowlanej czy komunikacyjnej.

Do Euro 2012 przygotowuje się też blisko 15 tys. funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Na czas mistrzostw na drogowych przejściach granicznych dla kibiców (bez towarów do oclenia) zostaną wydzielone tzw. pasy EURO 2012, nazywane także zielonymi korytarzami. Dodatkowo na granicy polsko-ukraińskiej kontrole graniczne i celne będą prowadzone przez służby obu krajów w jednym miejscu po stronie polskiej. "One stop" ma zagwarantować przyspieszenie procedur kontrolnych. Z kolei na lotniskach zostaną ustawione dodatkowe stanowiska do odprawy granicznej pasażerów.

Od 4 czerwca do 1 lipca zostaną przywrócone kontrole na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Nie oznacza to jednak, że ponownie pojawią się tam szlabany. Kontrole prowadzone będą w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na trasach przecinających granicę. Strażnicy graniczni korzystać będą przy tym z tzw. schengenbusów czyli samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów.

SG przygotowała dla kibiców specjalny informator na Euro 2012. Zawiera on wskazówki dot. m.in. zasady przekraczania polsko-ukraińskiej granicy oraz dokumentów, które należy posiadać w trakcie kontroli - napisany jest w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku.(PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

pru/ gdyj/ mja/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)