Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 dni do Euro - zabezpieczenie medyczne zgodnie z harmonogramem

0
Podziel się:

Wyznaczone szpitale i przychodnie dla kibiców, zespoły medyczne na każdym
stadionie oraz słowniki medyczne w 40 językach - tak wyglądają przygotowania zabezpieczenia
medycznego na 40 dni przed Euro 2012.

Wyznaczone szpitale i przychodnie dla kibiców, zespoły medyczne na każdym stadionie oraz słowniki medyczne w 40 językach - tak wyglądają przygotowania zabezpieczenia medycznego na 40 dni przed Euro 2012.

Jak podkreśla koordynator krajowy ds. opieki medycznej i ratownictwa Spółki PL.2012 Elżbieta Lipska, przygotowania do zabezpieczenia medycznego przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Są gotowe m.in. plany operacyjne zabezpieczenia medycznego miast gospodarzy, plan krajowy, a także plan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.

Przygotowania w zakresie opieki medycznej i ratownictwa od początku są prowadzone w strukturze Komitetu Medycznego UEFA EURO2012 w Polsce, którego prace prowadzi koordynator krajowy i spółka PL.2012. W skład Komitetu wchodzą koordynatorzy medyczni z 4 miast gospodarzy, nadzorujący tamtejsze komitety medyczne.

W skład głównego Komitetu wchodzą ponadto przedstawiciele ministerstwa zdrowia, ministerstwa spraw wewnętrznych, ministerstwa obrony narodowej, zabezpieczenia medycznego lotnisk, koordynatorzy medyczni stadionów. W ramach komitetu funkcjonują cztery zespoły robocze ds. stadionów, lotnisk, bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego oraz wsparcia programu kontroli antydopingowego UEFA. "W takiej strukturze przygotowania prowadzone są od 4 lat i dzięki temu są prowadzone spójnie" - zapewniła Lipska.

Dla każdego stadionu jest wyznaczony koordynator medyczny, jest też przypisany zespół medyczny, który już na tym stadionie pracuje i ma doświadczenie na danym obiekcie. Osoby te przeszły szkolenia oraz brały udział w wydarzeniach testowych na "swoich" stadionach. Także do wyznaczonych pięciu stref kibica: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu oraz Krakowie przypisane są już konkretne zespoły medyczne, które mają doświadczenie w zabezpieczeniu medycznym dużych imprez sportowych.

Ponadto w każdym z miast gospodarzy na czas mistrzostw zostały zakontraktowane w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego - od pięciu do siedmiu w zależności od przedstawionego przez miasta zapotrzebowania.

W dniu meczu w każdym z miejsc oficjalnych, czyli na stadionie lub strefie kibica będzie od kilkudziesięciu do stu osób personelu medycznego. Pomoc będzie można uzyskać m.in. w wyznaczonych punktach medycznych oznakowanych w ten sam sposób - biały krzyż na zielonym tle.

W strefach kibica, oprócz punktów pomocy medycznej, będą też krótkoterminowe punkty opieki medycznej z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma polowymi kozetkami. Jak wyjaśniła Lipska, "chodzi przyjmowanie tam osób, które nie wymagają interwencji w szpitalu, a jedynie pozostania przez kilka godzin pod nadzorem personelu medycznego". Podkreśliła, że jest to rozwiązanie zaczerpnięte ze Szwajcarii, gdzie bardzo dobrze się sprawdziło.

Wyznaczono 26 szpitali referencyjnych w miastach-gospodarzach. Są to placówki, które w czasie Euro będą prowadziły swoją normalną działalność, natomiast dodatkowo są przygotowane na przyjęcie kibiców. Część z nich przeszła rozbudowy lub modernizacje, które wpisały się w planowaną funkcję na czas mistrzostw.

Zespoły medyczne w każdym z miejsc oficjalnych przygotowane są też na wypadek zdarzenia masowego. Także pracownicy szpitali referencyjnych przeszli szkolenia z zakresu wdrożenia szpitalnych planów zarządzania kryzysowego. Chodzi o umiejętność poradzenia sobie w sytuacji, gdy do szpitala trafia bardzo duża grupa poszkodowanych osób. W takich przypadkach obowiązywać będą przepisy dotyczące zdarzeń masowych.

Wyznaczone zostały też placówki podstawowej opieki zdrowotnej, około 10 w każdym z miast-gospodarzy, które będą świadczyły w sposób szczególny pomoc medyczną dla kibiców. W tych placówkach - tak samo jak w szpitalach referencyjnych - będą wolontariusze medyczni - czyli osoby, które pomogą w komunikacji kibica obcojęzycznego z personelem medycznym, udzielą informacji o procedurach, pomogą poruszać się po danej placówce.

Placówki te zostały przygotowane do obsługi systemu "Polish Pass" - czyli karty dla kibiców i podróżnych na czas Euro, w ramach której kibice oprócz biletów na komunikację miejską, kolejową, czy lotniczą oraz rezerwacji miejsc noclegowych mogą wykupić także ubezpieczenie zdrowotne.

Dla kibiców stworzono internetowy przewodnik "Polish Guide", gdzie poza informacjami na temat stadionów, miast, transportu publicznego, atrakcji turystycznych i wielu innych, znajdą także pełną informację, gdzie szukać pomocy medycznej, jakie są numery alarmowe, adresy przychodni. Serwis jest bezpłatny, na miesiąc przed Euro 2012 będzie funkcjonował również w wersji mobilnej i został przygotowany w 6 językach.

Część personelu medycznego, która będzie pracowała w ramach obsługi medycznej Euro, głównie ratownicy medyczni, wzięli udział w projekcie "Akademia Euro" i przeszli szkolenia m.in. z różnic międzykulturowych. Przy rekrutacji personelu medycznego do obsługi stadionów jednym z wymogów była znajomość języka angielskiego. Na każdym ze stadionów będzie dostępny słownik medyczny w 40 językach.

Zabezpieczenie medyczne obejmuje też drogi dojazdowe od granic państwa do miast-gospodarzy na ewentualność wypadków. Komitet koordynuje takie działania we współpracy m.in. z wojewodami.

W działania na czas mistrzostw zaangażowane będzie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - w miejscach, gdzie znajdują się akweny wodne. Jednym z zadań będzie zabezpieczenie plaż w Gdańsku, na których gromadzić się może wielu kibiców. Tam także zostaną uruchomione punkty medyczne.

Do Euro przygotowuje się również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które zabezpieczy dyżury całodobowe w miastach-gospodarzach. Śmigłowce pogotowia będą wykorzystane do transportu pacjentów pomiędzy szpitalami jeżeli zajdzie potrzeba przeniesienia chorego do bardziej specjalistycznej placówki. Drugą istotną funkcją LPR w czasie Euro będzie udział w ewentualnych akcjach ratowniczych na drogach dojazdowych.

Komitet, we współpracy z krajami europejskimi oraz z Ukrainą, przygotował ocenę ryzyka epidemiologicznego. W tym zakresie prowadzona jest też współpraca z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jak zaznaczyła Lipska, ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych jest niskie, a głównym zagrożeniem jest zwiększona liczba infekcji przewodu pokarmowego. Aby temu zapobiec prowadzony będzie wzmożony nadzór sanepidu nad punktami gastronomicznymi, z których będą korzystali kibice. Drugą istotną grupą chorób zakaźnych są infekcje górnych dróg oddechowych, które roznoszą się szybciej w dużych grupach ludzi. "W związku z tym przygotowaliśmy placówki POZ, aby kibice z takimi prostymi do leczenia schorzeniami nie trafiali do szpitali" - wyjaśniła Lipska.

Przygotowania zabezpieczenia medycznego dotyczą także lotnisk. Obecnie w Polsce 5 portów lotniczych (Warszawa, Kraków Szczecin, Wrocław i Łódź) spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dot. m.in. postępowania z osobami chorymi na lotnisku oraz w przypadku podejrzenia choroby wysoko zakaźnej. Natomiast niedawno oddane terminale w Gdańsku i Poznaniu czekają na oficjalne zatwierdzenie WHO. (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

bpi/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)