Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 lat temu zmarł reżyser filmowy Antoni Bohdziewicz

0
Podziel się:

W środę mija 40. rocznica śmierci reżysera Antoniego Bohdziewicza, twórcy
filmów "Szkice węglem", "Kalosze szczęścia", "Dziewczyna z dobrego domu". Podczas Powstania
Warszawskiego Bohdziewicz dowodził zespołem operatorów filmowych realizujących kroniki powstańcze.

W środę mija 40. rocznica śmierci reżysera Antoniego Bohdziewicza, twórcy filmów "Szkice węglem", "Kalosze szczęścia", "Dziewczyna z dobrego domu". Podczas Powstania Warszawskiego Bohdziewicz dowodził zespołem operatorów filmowych realizujących kroniki powstańcze.

Pochodził z Wilna, gdzie urodził się 10 września 1906 r. Przed wojną był spikerem radiowym i recenzentem filmowym. Ukończył studia techniczne na Politechnice Warszawskiej. Ponadto, jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej, kształcił się we Francji, studiując w Ecole Technique de la Photographie et Cinematographie w Paryżu (1931-1935).

Jego pierwszym filmem fabularnym miała być "Zazdrość i medycyna". Prace nad tym filmem rozpoczął w 1939 r. Nie ukończył ich z powodu wybuchu wojny.

Od 1943 r., razem z Mieczysławem Chojnowskim, prowadził w Warszawie laboratorium fotograficzne "Tres", zakamuflowaną placówkę konspiracyjną. Pod pseudonimem Wiktor brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był szefem Referatu Filmowego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, dowodził zespołem operatorów kronik powstańczych.

Po wojnie pracował jako reżyser i wykładał w łódzkiej szkole filmowej.

W 1949 r. zrealizował film wojenny "Za wami pójdą inni...", ukazujący - poprzez historię wykrycia przez hitlerowców nielegalnej drukarni - działalność lewicowego podziemia w okupowanej stolicy. Bohaterami filmu uczynił członków Gwardii Ludowej, a osią akcji dzieje tajnej drukarni "Gwardzisty" w okupowanej Warszawie. W obsadzie znaleźli się m.in. Ewa Krasnodębska i Adam Hanuszkiewicz.

W 1956 r. przeniósł na ekran dwa utwory literackie: nowelę Henryka Sienkiewicza "Szkice węglem" i komedię Aleksandra Fredry "Zemsta" (jedną z ról w tym filmie zagrała 18-letnia Beata Tyszkiewicz)
. Dwa lata później zrealizował komedię "Kalosze szczęścia". Kolejne filmy w dorobku Bohdziewicza to "Rzeczywistość" (1960, z Polą Raksą), "Dziewczyna z dobrego domu" (1962, z Krystyną Stypułkowską) i "Wilczy bilet" (1964).

W łódzkiej szkole Bohdziewicz sprawował opiekę pedagogiczną i artystyczną nad studentami realizującymi swoje pierwsze filmy, m.in. nad Krzysztofem Zanussim i Januszem Kondratiukiem.

Zmarł 20 października 1970 r. w Warszawie.(PAP)

jp/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)