Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

45-lecie działalności galerii Arsenał w Białymstoku

0
Podziel się:

Znana w kraju galeria sztuki współczesnej Arsenał w Białymstoku obchodzi
jubileusz 45-lecia istnienia. W związku z tym w piątek zostały otwarte przygotowane przez Arsenał
dwie okolicznościowe wystawy sztuki współczesnej.

Znana w kraju galeria sztuki współczesnej Arsenał w Białymstoku obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia. W związku z tym w piątek zostały otwarte przygotowane przez Arsenał dwie okolicznościowe wystawy sztuki współczesnej.

Wystawa "Obraz kolekcji" pokazuje wybrane prace ze zbioru galerii, tworzonego od lat 90. Jak powiedziała PAP dyrektor Arsenału Monika Szewczyk, kurator tej wystawy Wojciech Łazarczyk, malarz i artysta wizualny starał się stworzyć ze zbioru nowy obraz. Na wystawę składają się prace m.in. Ryszarda Grzyba, Mirosława Bałki czy Katarzyny Kozyry.

Dodatkowo w stuletnim budynku starej elektrowni, który w czerwcu miasto przekazało do użytkowania galerii (trwają rozmowy z Zakładem Energetycznym na temat przejęcia obiektu przez miasto), odbył się wernisaż wystawy "Protoplazma". Jej kuratorką jest białostocka artystka Iza Tarasewicz, która zaprosiła do projektu młodych twórców pochodzących z Podlasia, a związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Galeria Arsenał rozpoczęła swoją działalność w 1965 roku w Białymstoku, jako Biuro Wystaw Artystycznych. W 1990 roku, kiedy Arsenałem zaczęła zarządzać Monika Szewczyk, zmieniono nazwę na galerię autorską oraz określono nowy program galerii.

"Rok 1990 był ważny w Polsce, był to czas przemian społecznych. Nagle staliśmy się krajem otwartym, okazało się, że nie ma problemu ze współpracą zagraniczną, że taka współpraca może mieć miejsce. Zależało nam na przekroczeniu granicy prowincjonalności, na stworzeniu dobrej europejskiej galerii" - powiedziała PAP Szewczyk.

Jej zdaniem galeria od lat 90. konsekwentnie realizuje program, który ma pokazywać sztukę progresywną, sztukę świeżą. "Nacisk kładziemy na rzeczy, które sztukę zmieniają, które są istotne dla obrazu sztuki dnia dzisiejszego i które być może wychodzą w przyszłość" - powiedziała Szewczyk.

Działalność galerii Arsenał to także budowanie kolekcji. "Kolekcja II", powstająca od 1990 roku, składa się z dwóch zbiorów prac: zbioru galerii Arsenał oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Kolekcja bardzo często pokazywana jest zagranicą, w tym roku m.in.: w Nowym Jorku, Pekinie oraz Bukareszcie, a co roku jej część prezentowana jest na Artisterium w Tbilisi w Gruzji.

W kolekcji znajdują się prace przede wszystkim polskich artystów. Szewczyk podkreśliła, że dzięki kolekcji można prześledzić tendencje w polskiej sztuce od lat 90. Galeria stara się też pozyskiwać prace ważnych artystów z obozu krajów postkomunistycznych, z krajów Europy centralno-wschodniej.

Galeria Arsenał zajmuje się również działalnością edukacyjną. Głównym jej założeniem, jak podkreśla Szewczyk, jest zachęcenie ludzi do sztuki, do uczestniczenia w niej. W tym celu organizowane są m.in. spotkania z artystami, wykłady, a także tematyczne zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych. (PAP)

swi/ rof/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)