Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

46. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011 w Szczecinie

0
Podziel się:

Spektaklem w reż. Mikołaja Grabowskiego "O północy przybyłem do Widawy,
czyli opis obyczajów III" rozpoczął się w Szczecinie 46. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt.
O Grand Prix festiwalu walczy 12 sztuk z Polski, Belgii i Niemiec.

Spektaklem w reż. Mikołaja Grabowskiego "O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III" rozpoczął się w Szczecinie 46. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. O Grand Prix festiwalu walczy 12 sztuk z Polski, Belgii i Niemiec.

Spektakl warszawskiego teatru IMKA w reż. Mikołaja Grabowskiego to adaptacja listów i pamiętników ks. Jędrzeja Kitowicza z czasów Augusta III. Opis cech narodowych Polaków z czasów stanisławowskich ma wiele odnośników do obecnych przywar narodowych, a aktorzy nawiązują kontakt z publicznością, kreując szereg zabawnych scen. Krytycy uznali spektakl Grabowskiego za najlepszy w jego twórczości od kilku lat. Grają m.in. Iwona Bielska, Tomasz Karolak, Olga Mysłowska.

W poniedziałek zaprezentowany zostanie również spektakl w reż. Grzegorza Jarzyny pt. "Między nami dobrze jest" Teatru Rozmaitości z Warszawy na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej.

Akcja dramatu rozgrywa się pomiędzy przedstawicielkami trzech pokoleń - babką, matką i córką, ale też pomiędzy innymi głosami uosabiającymi skrajne podejścia Polaków do swojej tożsamości - od manii wielkości po frustrację i odrzucenie swojego pochodzenia. Babka (Danuta Szaflarska) wciąż wspomina wojenne traumy, matka (Magdalena Kuta) przegląda ofertę gazetki "Nie dla ciebie", a córka (Anna Popławska) słysząc pukanie do drzwi, myśli, że właśnie zaczęła się wojna.

Teatr Współczesny ze Szczecina zaprezentuje "Utwór o matce i Ojczyźnie" Bożeny Keff w reż. Marcina Libera. Bohaterkami dramatu są córka (gra Beata Zygarlicka)walcząca o swoją odrębność oraz zalewająca ją swoimi lamentami matka (Irena Jun)- Żydówka ocalała z Holokaustu, przyznająca sobie status wiecznie skrzywdzonej ofiary i prawo do obarczania nim najbliższych. Ten sam dramat widzowie Kontrapunktu zobaczą w wersji przygotowanej przez Teatr Polski z Wrocławia w reż. Jana Klaty.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. W tym roku 12 spektakli konkursowych z Polski, Niemiec i Belgii wybrano przez komisję konkursową ze 180 spektakli z całej Europy.

Przedstawienia prezentowane są na scenach w Szczecinie i Berlinie. Konkursowi towarzyszy kilkadziesiąt działań teatralnych, m.in. widowiska plenerowe, performance, wystawy i sesje naukowe. Festiwal zakończy się 16 kwietnia.(PAP)

szt/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)