Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

4,5 mln Europejczyków korzysta z internetu przez światłowody

0
Podziel się

W ciągu ostatnich 6 miesięcy liczba osób korzystających z internetu w
technologii światłowodowej, tzw. FTTH, wzrosła o 50 proc. - do 4,5 mln - powiedziała w Warszawie
dyrektor ds. komunikacji Europejskiej Rady FTTH Nadia Babaali podczas VII Forum Usług
Szerokopasmowych.

bEhJzGRh

W ciągu ostatnich 6 miesięcy liczba osób korzystających z internetu w technologii światłowodowej, tzw. FTTH, wzrosła o 50 proc. - do 4,5 mln - powiedziała w Warszawie dyrektor ds. komunikacji Europejskiej Rady FTTH Nadia Babaali podczas VII Forum Usług Szerokopasmowych.

FTTH (Fiber to the home) - to usługa oferująca szybki internet, telewizję czy usługi telefoniczne w technologii światłowodowej. Mogą z nich korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Jak powiedziała Babaali, FTTH wciąż zdobywa popularność na świecie. Najwięcej abonentów z technologii światłowodowej korzysta w Azji - ok. 43 mln. W Ameryce Północnej to 9 mln, a w Europie 4,5 mln. "Pomimo tego, że Europa wypada słabiej niż inne kontynenty, w ciągu ostatnich 6 miesięcy liczba abonentów wzrosła o 50 proc." - zaznaczyła.

bEhJzGRj

W 24 krajach świata więcej niż 1 proc. populacji korzysta z technologii światłowodowej jako abonenci. "17 z nich to państwa europejskie. Jednak prowadzi Azja - w Korei Południowej jest to ok. 50 proc. populacji, a ponad 25 proc. w Japonii, Hong-Kongu i Tajwanie. Trzeba też pamiętać, że przykładowo w Korei Południowej w standardowym pakiecie FTTH klient otrzymuje przepustowość rzędu 1 Gb/s. Europa jest, jak się szacuje, cztery lata w tyle za USA i 8-10 lat za Azją, jeśli chodzi o rozwój technologii" - zaznaczyła.

W Europie najwięcej abonentów łączy światłowodowych jest na Litwie. "21 proc. Litwinów korzysta już z FTTH. To bardzo dużo, a do tego cały czas podłączani są nowi abonenci" - zaznaczyła. W Polsce, według Europejskiej Rady FTTH, z technologii światłowodowej w mieszkaniach i budynkach korzysta ok. 24 tys. osób.

Europejska Rada FTTH to organizacja zajmująca się promocją technologii światłowodowych. Należy do niej ok. 150 europejskich firm.

Forum Usług Szerokopasmowych, organizowane przez magazyn Computerworld - w tym roku po raz siódmy - gromadzi kluczowych przedstawicieli branż telekomunikacyjnej, internetowej, medialnej i administracji publicznej. Patronem honorowym imprezy są: Minister Infrastruktury, Minister Gospodarki i Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. (PAP)

bEhJzGRp

Łukasz Osiński

luo/ je/ gma/

bEhJzGRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)