Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

50-letnie koncesje na eksploatację złóż w Zagłębiu Miedziowym dla KGHM

0
Podziel się:

KGHM otrzymał nowe koncesje wydobywcze na eksploatację złóż na obszarach
Zagłębia Miedziowego - poinformowała spółka. Koncesje są ważna przez 50 lat od 1 stycznia 2014 r.

bEDzjRqZ

*KGHM otrzymał nowe koncesje wydobywcze na eksploatację złóż na obszarach Zagłębia Miedziowego - poinformowała spółka. Koncesje są ważna przez 50 lat od 1 stycznia 2014 r. *

"Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo. Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji" - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes KGHM Herbert Wirth. Jak dodał, to również sukces gmin Zagłębia i gwarancja zabezpieczenia wspólnych interesów tych samorządów i spółki.

KGHM o przedłużenie koncesji starało się od 2010 r. Długi proces pozyskiwania koncesji wynikał z konieczności przygotowania szeregu opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000 czy projektów zagospodarowania złoża.

bEDzjRrb

W trakcie całego procesu koncesyjnego konieczne było monitorowanie i doprowadzenie do pełnej spójności wniosków koncesyjnych z dokumentami planistycznymi: studiami uwarunkowań i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - podkreśliła spółka. "Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku" - podkreślił Wirth. Tereny, których dotyczą koncesje leżą w gminach Lubin, Lubin - Miasto, Polkowice, Radwanice, Jerzmanowa, Rudna, Chocianów, Grębocice i Żukowice.

Spółka poinformowała też, że planuje jeszcze w IV kwartale br. przedłożyć do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu nowe plany ruchu w kopalniach, tak by od początku 2014 r. działalność była oparta zarówno na nowej koncesji jak i nowych planach.(PAP)

kam/ osz/ wkr/ mki/

bEDzjRrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)