Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

50 lat Galerii Bielskiej BWA

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Galeria Bielska Biura Wystaw Artystycznych obchodzi 50-lecie
istnienia. Obchody jubileuszu zainauguruje w listopadzie wernisaż dwóch wystaw, w tym prezentacja
50. obrazów, ukazujących to, co wyróżnia i charakteryzuje galerię - poinformowała we wtorek Barbara
Swadźba z bielskiej BWA.

Biała (PAP) - Galeria Bielska Biura Wystaw Artystycznych obchodzi 50-lecie istnienia. Obchody jubileuszu zainauguruje w listopadzie wernisaż dwóch wystaw, w tym prezentacja 50. obrazów, ukazujących to, co wyróżnia i charakteryzuje galerię - poinformowała we wtorek Barbara Swadźba z bielskiej BWA.

"W listopadzie zaplanowaliśmy dwa najważniejsze wydarzenia jubileuszu: wystawę kuratorską dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agaty Smalcerz zatytułowaną +50 obrazów+, w której przedstawione zostanie to, co charakteryzuje i wyróżnia galerię, co było motorem jej rozwoju przez pięć dekad. Zaprezentowany zostanie także najnowszy projekt Roberta Kuśmirowskiego zatytułowany +Wystawa jesienna+" - powiedziała Swadźba.

Wernisaże wystaw zaplanowano na 18 listopada. Wówczas zainaugurowany zostanie rok jubileuszowy. Ekspozycje czynne będą do końca roku.

W ekspozycji "50 obrazów" zaprezentowane zostaną prace wielu znakomitych artystów, polskich i zagranicznych, które uczestniczyły w wystawach indywidualnych i zbiorowych. "Obecność tych artystów w Bielsku-Białej w jakiś sposób wpłynęła na myślenie, percepcję czy rozumienie sztuki przez widzów, ale także miejscowych twórców. Przywołanie najważniejszych obrazów z minionego półwiecza, które były już w Galerii Bielskiej BWA kiedyś pokazywane, stanie się okazją nie tylko do przypomnienia dorobku galerii, ale także dyskusji i badań nad rolą sztuki w rozwoju społeczeństwa" - powiedziała szefowa galerii i kurator wystawy Agata Smalcerz.

Robert Kuśmirowski zrealizuje swój projekt specjalnie na 50-lecie galerii w dolnej sali. "Sala ta jest historyczna, bowiem przed pół wiekiem w niej rozpoczął działalność - parterowy wówczas - prestiżowy, trochę snobistyczny, ale niezwykle aktywny w dziedzinie sztuki i kultury Pawilon Plastyków, protoplasta Galerii Bielskiej BWA" - powiedziała Swadźba.

Agata Smalcerz jest historykiem sztuki. Z Galerią Bielską BWA związała się w 1992 roku, początkowo jako kurator programowy, a od 2003 roku jako dyrektor. Zajmuje się kuratorstwem wystaw w Galerii Bielskiej BWA, a także poza nią. Publikuje teksty o sztuce w pismach artystycznych i katalogach; prowadzi autorskie wykłady z historii sztuki.

Robert Kuśmirowski urodził się w 1973 roku. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Tworzy obrazy, fotografie, instalacje, rysunki, aranżuje sytuacje artystyczne; w sztuce wykorzystuje stare przedmioty, fotografie, dokumenty, pamiątki; imituje różnego rodzaju przedmioty, przykładowo wagon kolejowy, czy rower.

W dorobku ma dziesiątki wystaw w kraju i na świecie, między innymi w warszawskiej Zachęcie oraz CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2005 roku został laureatem Paszportu "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych za "Tworzone z rozmachem dzieła, które na nowo stawiają pytania o skuteczność iluzji w sztuce".

10 lutego 1960 roku, wystawą Malarstwa i Grafiki, w której wzięło udział 53 autorów z całego województwa katowickiego, zainaugurowano w Bielsku-Białej działalność Pawilonu Plastyków - pierwszy tego typu obiekt na Śląsku. Posiadał salę wystawową o powierzchni 200 metrów kwadratowych, połączoną z kawiarnią, w której odbywały się spotkania, wykłady o sztuce, spektakle teatralne i projekcje filmowe.

Parterowy pawilon został wzniesiony w miejscu zburzonej przez Niemców w 1939 roku synagogi. Upamiętnia ją wmurowana w ścianę galerii w 1991 roku tablica pamiątkowa. W 1974 roku bielski Pawilon Plastyków przekształcono w oficjalną filię katowickiego BWA, a rok później - po powstaniu województwa bielskiego - powołano samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych. Podlegało wojewodzie bielskiemu.

W 1989 roku galeria została rozbudowana o dwie kondygnacje. Po rozbudowie, salę wystawową na parterze uzupełniły: duża sala na piętrze, kawiarnia, pomieszczenia biurowe i magazynowe.

W 1994 roku galerię przejął samorząd Bielsko-Biała. (PAP)

szf/ ls/

galeria
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)