Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

50 lat temu Polański nakręcił na Mazurach "Nóż w wodzie"

0
Podziel się

Mija 50 lat, kiedy Roman Polański nakręcił na Mazurach "Nóż w wodzie". W
Giżycku odbędzie się w czwartek z tej okazji filmowe święto.

bEhUxeXV

*Mija 50 lat, kiedy Roman Polański nakręcił na Mazurach "Nóż w wodzie". W Giżycku odbędzie się w czwartek z tej okazji filmowe święto. *

Miłośnicy filmu będą mogli w giżyckim ośrodku Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej obejrzeć filmowy jacht "Christine", który w rzeczywistości nazywa się "Rekin". W Centrum Kultury odbędzie się pokaz etiud filmowych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz konferencja i panel dyskusyjny z udziałem gości ze świata filmu. Wieczorem odbędzie się plenerowy pokaz filmów "Morning light" i "Nóż w wodzie".

Jak poinformowała PAP Małgorzata Kulas z Centrum Promocji, 50-lecie filmu organizowane jest w Giżycku, ponieważ debiut filmowy, czyli kultowy "Nóż w wodzie" Roman Polański kręcił na mazurskich akwenach, m.in. w Giżycku na jez. Kisajno. To był pierwszy pełnometrażowy film fabularny wybitnego reżysera i jedyny nakręcony w całości w Polsce.

bEhUxeXX

Akcja filmu "Nóż w wodzie" dzieje się na mazurskich jeziorach, po których pływa luksusowy jak na owe czasy jacht "Christine" należący do wziętego dziennikarza sportowego Andrzeja (Leon Niemczyk) i jego żony Krystyny.

Żeglarze, obsługa filmu oraz pracownicy inspektoratu żeglugi śródlądowej w Giżycku pamiętają, że Polański ostro trzymał w ryzach całą ekipę filmową. Niektórzy wspominają go wręcz jako wyniosłego w stosunku do aktorów i osób z obsługi; reżyser znany był także z tego, że często nie przebierał w słowach. Wiele lat później Roman Polański odwiedził bywającego w tej okolicy producenta Lwa Rywina, z którym omawiał szczegóły realizacyjne przygotowywanego akurat "Pianisty".

Słynny reżyser dał się nawet namówić na odwiedziny stanicy Almaturu (obecnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej) i filmowej żaglówki, ale w ostatniej chwili motorówka z Polańskim zawróciła, bo na jeziorze rozpętała się burza. (PAP)

ali/ ls/

bEhUxeYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)