Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe - pamięci Jarka Śmietany

0
Podziel się

Pamięci zmarłego we wrześniu gitarzysty jazzowego Jarka Śmietany poświęcone
będą 58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, które rozpoczną się w sobotę i potrwają do 9 listopada.

bEpGrlbF

Pamięci zmarłego we wrześniu gitarzysty jazzowego Jarka Śmietany poświęcone będą 58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, które rozpoczną się w sobotę i potrwają do 9 listopada.

Tegoroczna edycja odbędzie się nie tylko w Krakowie, ale też - tak jak w latach ubiegłych - w Zabierzowie, Wieliczce i Trzebini. Po raz pierwszy festiwalowe wydarzenie zostanie zorganizowane w Lanckoronie, gdzie w sobotę 3 listopada, w Cafe Arka, zagra trio gitarzysty Piotra Domagały - poinformował PAP dyrektor festiwalu Marek Stryszowski.

Wśród szczególnych gości imprezy pod Wawelem będzie piosenkarka Krystyna Stańko. Podczas występu zaśpiewa ona utwory ze swojej najnowszej płyty "Kropla słowa". "Pani Krystyna bardzo rzadko pojawia się w Krakowie, więc tym bardziej warto przyjść na jej koncert w piątek 2 listopada" - powiedział Stryszowski.

bEpGrlbH

Podczas festiwalu obchodzone będą dwa jubileusze. W piątek 20-lecie twórczości Funk The Nite, a w sobotę 25-lecie działalności grupy Boba Jazz Band.

Funk The Nite założył saksofonista Ryszard Krawczuk. Zespół łączy jazz z rockiem, funkiem i hip-hopem. Swoją muzykę prezentował w kraju i za granicą. Nagrał trzy płyty: "Funky Roads", "What! So What!", "J-5". Obecnie Funk The Nite występuje jako quartet: Krawczuk (saksofon), Artur Malik (perkusja), Piotr Grząślewicz (gitara), Piotr "Quentin" Wojtanowski (gitara basowa).

Boba Jazz Band wykonuje tradycyjny jazz. Liderem grupy jest krakowski pianista Jan Boba, który w 1986 r. otrzymał od prezydenta USA Ronalda Reagana dyplom za popularyzowanie kultury amerykańskiej. Zespół uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych, występował m.in. ze znaną amerykańską Orkiestrą Glenna Millera. W 2008 r. twórczość zespołu doceniono nagrodą miasta Krakowa w dziedzinie kultury. Formacja wydała dziewięć płyt, realizowała programy telewizyjne m.in. program z piosenkami Henryka Warsa w Piwnicy pod Baranami.

Koncert finałowy Zaduszek Jazzowych "Jarek Śmietana In Memoriam" odbędzie sie 9 listopada w Kopalni Soli w Wieliczce. Publiczność usłyszy wówczas piosenkarza Wayne'a Markusa z USA, który wystąpi z krakowską grupą Soul Finger; Adama Olesia i utwory z albumu "Hurdu Hurdu"; wokalistę i saksofonistę Marka Stryszowskiego oraz katowicki zespół Soul Hunters Gospel Choir pod dyrekcją Katarzyny "Pumy" Piaseckiej.

bEpGrlbN

Głównym organizatorem Krakowskich Zaduszek Jazzowych jest Stowarzyszenie Leśny Partyzant. (PAP)

bko/ abe/ zab/

bEpGrlci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)