Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

60 lat "Pamiętnika Teatralnego"

0
Podziel się:

Mija 60 lat od powstania "Pamiętnika Teatralnego" - kwartalnika
poświęconego historii i krytyce teatru, założonego przez Leona Schillera. W poniedziałek, 15
października, odbędzie się panel oraz promocja jubileuszowego zeszytu.

Mija 60 lat od powstania "Pamiętnika Teatralnego" - kwartalnika poświęconego historii i krytyce teatru, założonego przez Leona Schillera. W poniedziałek, 15 października, odbędzie się panel oraz promocja jubileuszowego zeszytu.

Na spotkanie z okazji jubileuszu zaprasza Dyrekcja Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, która wydaje "Pamiętnik Teatralny".

W specjalnej sesji - panelu udział wezmą wieloletni redaktorzy "Pamiętnika Teatralnego", znawcy i krytycy teatralni: Jan Ciechowicz, Janusz Degler, Anna Kuligowska-Korzeniewska, Jan Michalik, Emil Orzechowski, Zbigniew Osiński, Magdalena Raszewska oraz Dobrochna Ratajczakowa, której artykuł "O +Pamiętniku Teatralnym+ Rozważania na 60-lecie" rozpoczyna jubileuszowe wydanie kwartalnika.

W rocznicowym wydaniu znajdują się także m.in. wspomnienia o Bohdanie Korzeniewskim i Zbigniewie Raszewskim - wieloletnich redaktorach i krytykach teatralnych. Wspomnienia napisali Anna Kuligowska-Korzeniewska i Janusz Degler.

Wybitnemu scenografowi-inscenizatorowi i reżyserowi Andrzejowi Kreutz Majewskiemu, zaliczanemu do światowej czołówki scenografów, został poświęcony szkic Agnieszki Koecher-Hensel "Villa dei Misteri. Andrzeja Kreutz Majewskiego biografii część pierwsza". Autorka wiąże uporczywie obecne w twórczości scenografa motywy teatru jarmarcznego, cyrku, akroboatów, klownów, masek, postaci rodem z dell'arte, szamaństwa i ułudy z silnymi przeżyciami teatralnymi scenografa z dzieciństwa.

Ponadto w jubileuszowym zeszycie znaleźć można także rozprawę Zbigniewa Osińskiego "Jerzy Grotowski-Zbigniew Raszewski: W poszukiwaniu +Istotnego dialogu+", artykuł Anny Chojnackiej "SPATiF Leona Schillera" oraz tekst Danuty Kuźnickiej o Grzegorzu Sinko. Wydanie specjalne zamyka korespondencja Jerzego Gota ze Zbigniewem Raszewskim i Tymonem Terleckim. Korespondencja ta jest nie tylko historią przyjaźni autorów listów, ale także refleksją nad badaniami teatrologicznymi ostatniego półwiecza i świadectwem życia naukowego i teatralnego.

"Pamiętnik Teatralny" założony przez Leona Schillera ukazał się po raz pierwszy w 1952 roku, dwa lata przed śmiercią Schillera. W latach 1954-1955 redagowała go Irena Schiller, a od 1956 do 1992 roku kierowali nim Bohdan Korzeniewski i Zbigniew Raszewski. Od 1993 roku do dnia dzisiejszego redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. Edward Krasiński.

Kwartalnik zawiera m.in. rozprawy na temat historii teatru polskiego i obcego, recenzje, informacje o książkach dotyczących teatru, a także artykuły traktujące o sztuce aktorskiej, scenografii i inscenizacji.

"Drukować w +Pamiętniku Teatralnym+! Druk w +Pamiętniku Teatralnym+ to pasowanie na historyka teatru! Na badacza teatru w ogóle!" - ocenia Anna Kuligowska-Korzeniewska w tekście "O +Pamiętniku Teatralnym+ i jego redaktorach+ opublikowanym w jubileuszowym wydaniu kwartalnika.(PAP)

dog/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)