Notowania

wiadomości
16.11.2012 15:26

68,9 mln zł deficytu w projekcie budżetu na 2013 rok Podlaskiego

Projekt budżetu na 2013 rok woj. podlaskiego zakłada 582,8 mln zł dochodów i 651,7 mln zł wydatków, a deficyt ma sięgnąć ok. 68,9 mln zł - poinformował w piątek marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Podziel się
Dodaj komentarz

Projekt budżetu na 2013 rok woj. podlaskiego zakłada 582,8 mln zł dochodów i 651,7 mln zł wydatków, a deficyt ma sięgnąć ok. 68,9 mln zł - poinformował w piątek marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Skarbnik województwa Henryk Gryko przyznał na konferencji prasowej, że choć nominalnie dochody województwa rosną, to - z roku na rok - zmniejszają się dochody własne samorządu.

Gryko mówił, że deficyt na poziomie 11,8 proc. jest bezpieczny i województwo, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne, mogłoby znacznie bardziej zadłużyć się (nawet do 300 mln zł), a i tak byłby to poziom bezpieczny dla finansów samorządu woj. podlaskiego.

Marszałek Dworzański zaznaczył, że to projekt budżetu, jeszcze przed pierwszym czytaniem w sejmiku. "Będę stał na stanowisku raczej cięcia wydatku w dalszych pracach nad tym budżetem, niż powiększania deficytu" - mówił. W jego ocenie zaplanowane dochody są realne.

Deficyt w 2013 roku (a także 20 mln zł kredytu, który województwo chce zaciągnąć jeszcze w tym roku) ma być pokryty w przyszłym roku kredytem, spłatą pożyczek udzielonych szpitalom, którymi województwo zarządza, a także tzw. wolnymi środkami i nadwyżką z lat ubiegłych.

Marszałek poinformował, że wartość projektów inwestycyjnych, w które zaangażowany jest samorząd województwa sięga 1,3 mld zł, z wyłączeniem inwestycji w placówkach służby zdrowia.

Na inwestycje w szpitalach, z dochodów własnych (wliczając udziały własne do projektów unijnych) samorząd planuje przeznaczyć w 2013 roku 58,5 mln zł. Wydatki bieżące samorządu mają być utrzymane na poziomie tego roku.

Wśród realizowanych inwestycji znajdą się m.in.: przebudowa drogi wojewódzkiej Nowogród - granica województwa, z mostem przez Pisę w Morgownikach, drogi Malinówka-Zielone Kamedulskie czy ciąg dalszy przebudowy drogi Białystok-Kleosin.

Przewidziano też pieniądze na dalsze prace związane z przygotowaniami do budowy lotniska regionalnego (na razie nie ma ostatecznej lokalizacji) oraz np. sieć ścieżek rowerowych w regionie.(PAP)

rof/ amac/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz